Dům

Tesařík krovový, jak se ho zbavit?

Tesařík krovový, Hylotrupes bajulus, je nejvýznamnější dřevokazný škůdce. Tesařík krovový pochází z Evropy a je rozšířen po celém světě, dokonce i v Austrálii a Peru. Hodně dobře létá, škodí na dřevě jehličnanů a oslabené dřevo už většinou nezachráníte. Jak poznáte jeho přítomnost a jak se jej můžete zbavit?

Vývoj tesaříka krovového

Samice tesaříka za život naklade až 200 vajíček pomocí kladélka do různých skulin, prasklin a štěrbin dřeva pár milimetrů hluboko. Klade je do měkkého a suchého dřeva. Larvy se z vajíček líhnou za pár týdnů a postupně se zavrtávají hlouběji do dřeva. Larvální stádium trvá 4 let10 let, záleží na podmínkách, jako je teplota či vlhkost. Larvy jsou 20 – 30 mm dlouhé, mají světlou barvu a na hlavě kusadla. Tesařík má proměnu dokonalou a dospělý tesařík krovový dobře létá a škodí na dřevě jehličnanů. Dospělí brouci žijí jen krátce a jsou nejaktivnější v létě.

Jak poznat přítomnost tesaříka

Larvy tesaříka totiž můžete za určitých podmínek slyšet při hryzání do dřeva. Pod napadeným dřevem lze pozorovat malé piliny. Znamením jsou i oválné díry průměru 6 až 10 mm neboli výletové otvory, které si ve dřevu sám vyhlodá, z nich vylétne dospělý jedinec a larva už tam není. Dospělý tesařík je velmi dobrý letec a může se šířit létáním, ale i přepravou nebo použitím již napadeného dřeva. Jde o podobný problém, jako s dřevomorkou, velmi nebezpečnou dřevokaznou houbou. Tesařík krovový patří k nejobávanějším škůdcům a je odolnější než červotoč.

Tesařík krovový a teplota

Červotoč nepřežije teploty vyšší jak 30 až 40 °C, tesařík však horko miluje. Proto se larvy stahují do teplejších částí budov a na horní strany trámů krovu. Zespoda proto nemůžete již napáchané škody vidět. Chodbičky larvy budují pod povrchem dřeva. Napáchané škody poznáte často jen po hmatu a malé výdutě snadno promáčkneme prstem. Za naprostého ticha můžeme slyšet chroupání a vrzání způsobené larvami, ale i dospělci tesaříka krovového. Ze dřeva se také sypou drobné piliny.

Ohrožené jehličnany a dřevěné stavby

Larvy tesaříka krovového umí napáchat na dřevě jehličnanů značné škody. Trámy, krovy a dřevěné konstrukce mohou být nenávratně zničeny během pár let. Napadá i dřevěné podlahy, sloupy a ploty. Vyhýbá se pouze dřevu z jádra stromů. Chutná mu jakékoli měkké, jehličnaté dřevo. V trámech vytápěných prostor chroustají larvy dřevo i v zimě. Pak už bohužel nelze oslabené dřevo zachránit. Dřevo, které je přítomností larvy tesaříka již značně oslabeno, je lepší kompletně vyměnit.

Jak se zbavit tesaříka krovového

Pokud je dřevo dostatečně pevné, přípravek na ochranu dřeva se aplikuje postřikem a injektáží, kdy je dřevní hmota napuštěna insekticidem pod vysokým tlakem. Pokud není napadené dřevo příliš silné, lze larvy i brouky zlikvidovat mikrovlnným zářením. Metoda je však poměrně zdlouhavá a finančně náročná. Ještě dražší je likvidace horkým vzduchem prováděná v historických objektech. V domácnostech, na chatách a chalupách je nejúčinnější plynování.  Je to jednoduchá, účinná a levná metoda. Použít ji lze jen v interiérech, odkud plyn neuniká.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *