Interiér

Jak opticky zvětšit místnost?

V dnešní době je z mnoha důvodů vysoká poptávka po malých bytech a menších domcích, kde se však potýkáme s malým prostorem. Pokud má váš domov menší rozměry, využijte pár chytrých nápadů pro optické zvětšení prostoru.

Vsaďte na světlé barvy

Světlé barvy ovlivní náladu a vizuálně promění prostor. Pokud chcete místnost opticky zvětšit, použijte světlé nebo pastelové odstíny. Jestliže chcete pokoj opticky rozšířit do šířky, zvolte tmavou podlahu a stěny vymalujte na bílo.

Chytře použijte tmavé odstíny barev

Ani malé místnosti nemusíte vždycky vymalovat jen světlými barvami. Záleží na tom, k jakému účelu budete danou místnost využívat. Pokud přemýšlíte, jak vymalovat obývací pokoj, i malá místnost bude útulná, když použijete tmavé odstíny modré.

Vytvořte optický dojem výšky

Zkuste natřít stěnu libovolnou barvou10 cm pod strop. Pokud máte na stěně obvodovou lištu, vymalujte stěnu až pod ní. Všechna místa nad tím pak vymalujte bílou barvou. Takový pruh bílé strop opticky zvýší a místnost bude vypadat vyšší. Se zářivě bílou velmi hezky kontrastují třeba tmavé odstíny modrozelené barvy.

Rozšiřte všechny chodby

Pokud máte velmi dlouhou a úzkou chodbu, výmalba tmavou barvou na obou koncích k nim pomůže směřovat pozornost a prostor opticky zkrátí. Pro vysoce intenzivní dojem použijte sytě červenou barvu, klidně i při vymalování kuchyně.

Vytvořte motiv z odstínů jedné barvy

Zvolte bytový textil i nábytek ve stejných odstínech jako je barva na vaší zdi. Barvy lépe splynou a tolik nevyčnívají. Vytvoříte klidný a uspořádaný prostor, který se bude zdát opticky větší, než je ve skutečnosti. Skvělé jsou odstíny zelené barvy.

Nechte vyniknout přírodní dřevěné prvky

V malých místnostech volte dřevěné prvky, nábytek, podlahu, dveře a lišty ve stejné barvě jako jsou stěny, ale v o něco tmavším odstínu. Tento malý kontrast zdůrazní architektonické proporce pokoje, oddálí stěny a opticky zvětší místnost. Rafinovaně elegantní vzhled vytvoří kombinace tmavě šedých dřevěných prvků ve světlejším odstínu šedé a stěn v o něco tmavší šedé barvě.

Použijte zrcadla, lesklé plochy a kov na lustru

Optický klam umí zrcadla, která zvětší pokoj až o polovinu. Můžete je pověsit na zeď místo obrazů, dát je na dveře šatní skříně nebo přímo na dveře. Podobně poslouží i lesklé plochy, třeba nábytková dvířka a kovové prvky na svítidlech.

Vsaďte na světlo a otevřený prostor

Malým místnostem prospěje dostatek přirozeného světla. Doplňte umělé osvětlení. Nejvhodnější jsou svítidla s možností regulace pro nastavení intenzity světla. Každou zónu místnosti osvětlete zvlášť. Zbavte se příček a otevřete prostor. Místo masivu volte multifunkční, minimalistický, nižší či vzdušný nábytek na nožkách.

Volte drobné vzory

Textilní doplňky, jako jsou polštářky, plédy, závěsy, tapety na zeď a koberce volte s drobnými jemnými vzory. Čím výraznější a větší vzory zvolíte, tím menší bude místnost vypadat. Volte jednolitou podlahu bez vzorů, o trochu tmavší než stěny.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *