Domácnost

Pěstování avokáda z pecky snadno a efektivně

Chcete si vypěstovat avokádo z pecky? S naším návodem se vám to podaří a možná vám rostlina vytvoří i plod. Na vyklíčení z velkého semínka sice musíte chvíli počkat, ale poradíme vám, jak si k němu dopomoci osvědčenými triky.

Avokádo je lahodné a zdravé ovoce. Pecky avokáda, které sníte, se dá využít k vypěstování nové rostliny. Podívejte se, jak na pěstování avokáda z pecky.

Na co si dát pozor

Vyberte si v obchodě zralý plod, který je na omak je měkký a má tmavší barvu. Než budete pecku nakličovat, důkladně ji očistěte od dužiny, která by mohla zahnívat. Snadno ji odstraníte papírovou utěrkou nebo měkčím kartáčkem. Při teplotě 20 až 25 °C semeno vyklíčí za 2 až 6 týdnů. Pokud se však klíček ani kořínky neobjeví za 2 měsíce, musíte další pecku zasadit znovu.

Jak začít s naklíčením

Semeno můžete vložit rovnou do vlhkého substrátu špičkou nahoru a nechat jej z jedné třetiny až poloviny vyčnívat ven. Spodní stranu poznáte podle světlé skvrny. Substrát vám nesmí po celou dobu klíčení nikdy vyschnout. Ve vlhkém substrátu však může dojít i k přemokření a při nedostatečné výměně vzduchu vznikají plísně.

Hydroponické nakličování pecky avokáda

Můžete zvolit i hydroponickou metodu, při které kořínky vyraší do vody. Z pecky nejprve odstraňte svrchní hnědou slupku. I když se při klíčení postupně oloupává sama, můžete tím klíčení urychlit. Navíc se při zapichování párátek vyhnete prasklině v pecce. Pecka by měla být ponořena do vody jen z poloviny, špičkou směřovat vzhůru a pod sebou musí mít dostatek prostoru pro rašící kořínky. Zasuňte tedy do pecky ze čtyř protilehlých stran v první třetině plodu kousky ostrých špejlí nebo párátka. Pecku propíchněte jen tak hluboko, aby se na okraji sklenice udržela. Pak špejle opřete o okraj nádoby a vodu doplňte tak, aby sahala do poloviny pecky.

Kam dát nádobu s vodou

Nádobu postavte na teplé, světlé místo, kde je asi 25 °C. Můžete ji dát nad topení nebo topnou podložku, ale mimo dosah přímého slunce. Můžete ji také zakrýt do doby, než vám semeno začne klíčit. Vodu alespoň obden měňte a použijte vždy odstátou, vlažnou teplotu vody, nejlépe dešťové. Jakmile se objeví 2 až 4 lístky a husté kořínky, přesaďte semenáček do květináče s lehkým substrátem určeným pro pokojové květiny. Můžete zvolit i směs listovky s kompostem a perlitem. Nechte třetinu až polovinu pecky vyčnívat nad povrch substrátu. 

Jak pečovat o rostlinu

Rostlinu dejte na světlé místo bez přímého slunce a substrát udržujte mírně vlhký. Zalévejte ji dešťovou nebo odstátou vodou a v zimě zálivku omezte. Během sezóny rostlinu pravidelně přihnojujte, nejlépe hnojivem na citrusy. Avokádo můžete v požadované velikosti a tvaru udržovat i pravidelným řezem. Rostlina velmi dobře obráží a košatí. V našich podmínkách může vyrůst do keříku nebo malého stromku a plod se objeví nejdříve po 5 až 8 letech. K tomu však vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a v letním období teplotu alespoň 25 °C.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Jeden komentář

  • Martina

    Dobrý den, ráda bych se zeptala zda v letním období může být rostlinka venku, nebo je lepší jí mít stále uvnitř?
    Předem děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *