Domácnost

Symboly praní prádla a textilu a jejich význam

Stává se vám, že vaše oblečení rychle mění tvar a barvu? Naučte se číst základní symboly oblečení, díky kterým dáte textiliím přesně to, co vyžadují. Pak už si můžete klidně „pískat“, vaše oblečení vám bude dlouho sloužit.

Kdybych to věděl dříve…

Stalo se to snad každému. Do pračky vložíte mírně znečištěnou záclonu a s dobrým úmyslem pustíte běžný program. Po vytažení z pračky vytáhnete kus cáru, ze kterého trčí nitě. Místo na okno putuje do popelnice. A že se vám nové tričko scvrknulo již po prvním vytažení ze sušičky?

Je na čase se občas podívat na to, co vám oblečení a textil celkově říká. Pracích symbolů není mnoho, ale s jejich znalostí naděláte hodně muziky. Vytvořte si jednoduchý tahák a nalepte ho na pračku, už nic nepokazíte.

Symboly praní


Začneme tím nejjednodušším – vanička je symbol pro praní. Nejčastěji se v této vaničce bude vyskytovat číslo s maximální teplotou, na kterou lze daný kousek prát. Vyskytne-li se ve vaničce symbol ruky, pračku vynechte – čeká vás ruční praní.

Prádlo s tímto symbolem nesmí být práno v pračce – jedná se o tenké materiály, které musíte prát pouze ručně, a to o teplotě maximálně 40 stupňů Celsia

Symboly pro sušení

Ve čtverci naleznete informace o tom, jak prádlo správně sušit. Zdá se vám to nepotřebné? Opak je pravdou. Pokud nerespektujete složení materiálu a jeho možné sušení, z oblečení se zřejmě po dlouhou dobu radovat nebudete.

Uvidíte-li přeškrtnutý čtverec, ať vás ani nenapadne ládovat prádlo do sušičky. Zákaz sušení prádla v bubnové sušičce!

Zde si naopak můžete dělat téměř cokoliv chcete. Prádlo může i do sušičky. Dokonce snese i normální program sušení. Bude-li uvnitř pouze jedna tečka, musíte použít program s nižší teplotou sušení prádla.

Vytáhla jste prádlo z pračky a řešíte, zda jej můžete jen tak pověsit? Pokud má cedulka tento obrázek, znamená to, že prádlo můžete sušit vyvěšením na věšáku.

Tohle prádlo můžete sušit vyvěšením na šňůře.

V tomto případě můžete prádlo jednoduše rozložit na jakoukoli plochu a nechat jej tak vysušit.

Symboly pro žehlení

Myslíte si, že máte vyhráno a nic již nemůžete pokazit? Omyl! Prádlo je třeba vyžehlit při správné teplotě. Tři tečky značí nejvyšší možnou teplotu, dvě tečky teplotu 150 °C, jedna tečka 110 °C. Zároveň by neměla být při žehlení použita pára.

Hádejte, co vás čeká? Ano, výborně, uhodli jste! Máte hotovo, můžete si pogratulovat. Tato textilie se žehlit nesmí. Zdá se vám přesto zmačkaná? Můžete ji přežehlit přes bavlněnou utěrku, ale doporučujeme vynechat napařování a zvolit nejnižší teplotu.

Symboly pro čištění

V tomto kouzelném kolečku se ukrývají informace o možném čištění vašeho oblečení. Pokud doma nemáte chemickou laboratoř, doporučujeme donést včas oblečení do nejbližší čistírny, kde si se vším zkušený personál poradí. Nebo se chcete do čištění tetrachlorethenem, trifluortrichlorethanem a podobnými látkami pouštět sami? Určitě nedoporučujeme.

V případě, že spatříte tento znak připomínající kormidlo, nesmíte oblečení chemicky čistit, pozvolna odplujte vrátit vámi zakoupený tetrachlorethen s účtenkou do obchodu, kde jste ho pořídili.

Prádlo s tímhle štítkem můžete bez obav čistit chemicky. Pokud se pod kolečkem nachází ještě podtržítko, znamená to, že není dovoleno samoobslužné čištění.

Symboly bělení

Prádlo můžete bělit u přípravky na bázi chlóru – nicméně vždy používejte pouze studený, zředěný roztok.

Naopak prádlo s touto cedulkou nesmí při bělení přijít do kontaktu s přípravky, které obsahují chlór.

Rada zkušené pradleny

Ještě před tím, než se pustíte do praní jakéhokoliv prádla, doporučujeme pořídit v obyčejné drogerii dvě věci, díky kterým vyperete téměř vše – první jsou prací ubrousky pro pochytání uvolněné barvy z textilu (už se vám nestane, že zabarvíte prádlo) a druhým přínosem do domácnosti je přípravek pro namáčení prádla. Jak funguje? Do kyblíku s vodou nasypete prášek na namáčení, do kterého vložíte ušpiněné oblečení, a necháte přes noc působit. Druhý den vyperete na běžný program.

A co vy? Už se vám někdy „podařilo“ zničit oblečení?

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *