tip na prodloužení životnosti myčky
Domácnost

5 jednoduchých tipů, které prodlouží život vaší myčce Bosch o několik let

Šetří čas, vodu i starosti, ale její pořízení není zrovna nejlevnější záležitostí. Proto není nic horšího, než když se myčka hned po záruce porouchá a vám nezbývá nic jiného než řešit její opravu. Víte, že existují jednoduché triky, které riziko závady výrazně sníží? A dokonce prodlouží myčce život o několik let?

Pravidelná čištění filtru

Myčka si sice poradí se všelijakými nečistotami na nádobí, nicméně čas od času i ona sama vyžaduje důkladné čištění. Je to například filtr, který na sebe chytá zbytky potravin a vyžaduje čištění alespoň 1krát měsíčně. Obvykle ho najdete ve spodní části myčky pod dolním košem nebo v blízkosti spodního ramene trysky. Filtr stačí vyjmout, opláchnout pod tekoucí vodou – případně vyčistit kartáčkem či houbičkou. Pokud zjistíte, že má to nejlepší za sebou, koupě nové součástky je opravdu jednoduchá. Nový filtr seženete ve specializovaných e-shopech za pár stovek korun.

Kromě speciálních tablet, regeneračních solí a dalších čisticích prostředků určených přímo do myčky můžete spotřebič občas vyčistit i ručně vlažnou vodou a hadříkem s jarem.

Prevence vodního kamene

Největším nepřítelem myčky je jednoznačně vodní kámen. Jedná se o usazeninu minerálních látek, která se může tvořit jak na tryskách, tak okolo topného tělesa. Myčka pak musí vynaložit více energie na ohřev vody, čímž se zvyšuje její spotřeba a zároveň zkracuje její životnost. Bosch má speciální přípravek „odstraňovač vodního kamene pro pračky a myčky nádobí“, jenž si skvěle poradí také s mastnými usazeninami a nepříjemnými pachy. Frekvenci doporučeného dávkování najdete na etiketě výrobku, nicméně platí, že pokud máte doma tvrdou vodu, bude přípravky potřeba používat častěji.

Prevence vodního kamene u myčky nádobí
Zdroj: canva

Správné používání mycího prostředku

V obchodech na vás čeká téměř nekonečná nabídka čisticích prostředků do myčky. Velkým lákadlem jsou levné přípravky, které slibují „stejné“ výsledky jako ty originální. Pravdou ale je, že mohou myčku spíše poškodit.

Pozor byste měli dávat i na správné dávkování a teplotu vody. Jak se říká, všeho moc škodí a jinak to není ani v tomto případě. Při nízké teplotě a nedostatečné dávce mycího prostředku se nádobí nemusí dobře umýt, zatímco příliš vysoká teplota přispívá ke vzniku vodního kamene a nadměrná dávka prostředku může utkvět na nádobí.

Nepřetěžujte myčku

Život myčce Bosch prodloužíte i v případě, když ji nebudete přetěžovat. Každý model má výrobcem stanovený počet řad a nádobí, který myčka zvládne umýt během jednoho cyklu. Ujistěte se, že velké kusy nádobí nezakrývají trysky, aby voda mohla správně cirkulovat. Nádobí musí uvnitř spotřebiče dobře „sedět“, aby během mycího cyklu zůstalo na svém místě. Jinak hrozí poškození nejen náplně, ale i samotné myčky. Nezapomeňte také zkontrolovat, zda jsou nože, vidličky a další kovové předměty v myčce v dobrém stavu, aby nedocházelo k úniku rezavé vody.

Pravidelné servisní kontroly

Na škodu samozřejmě nejsou ani kontroly od servisních techniků. Je to nadstandardní údržba, která se vyplatí v případě, že máte drahý model a myčku využíváte opravdu často. Odborník za vás zkontroluje stav filtrů a dalších součástek a podívá se, zda je správně napojená na vodu, aby se zabránilo tlakovým problémům.

pravidelné servisní kontroly
Zdroj: canva

Náhradní díly pro myčky Bosch

Pokud při kontrole technik zjistí, že nějaká součástka zlobí, existuje rychlé a levné řešení. Náhradní díly do myčky Bosch jsou levné a dobře dostupné – na e-shopu stačí najít ten správný model/rozměr a do pár dní ho máte doma. Nejčastěji se v myčce mění filtry, blokování dveří, čerpadla nebo topná tělesa. Na specializovaných e-shopech ale snadno pořídíte i plastové součásti, jako jsou koše na nádobí, přihrádky, kolečka, zarážky nebo knoflíky. Servisní technik pak provede výměnu, a vaše myčka bude opět ve skvělé kondici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *