Domácnost

Tlustice – Pěstování, množení, využití

Tlustice patří mezi odolné a vytrvalé sukulentní rostliny, které přežijí dlouho bez zálivky. Dá se z ní vypěstovat i bonsai. Tlustice tvoří od mládí silný kmen a působí dojmem starší rostliny. Když se jí bude dařit, bude i kvést. Jen musíte vědět jak na to. Nejčastěji se pěstuje tlustice vejčitá, latinsky Crassula ovata.

Jak zasadit tlustici

Zvolte propustnou zeminu pro sukulenty, s pískem a dobrou drenáží. Při přesazovaní dejte jen o málo větší květináč, ať se nepřemokřuje a nezahnívají kořeny. Přesazujte ji na začátku každý rok, pak každé 2 roky a nakonec ji udržujte řezem ve stejném květináči a už jen vyměňovat svrchní zeminu a dosypávat ji.

Kam umístit tlustici

Tlustici pěstujeme v interiéru jako pokojovou rostlinu, ale může ji přes léto letnit venku na balkoně, terase i zahradě v polostínu, ne na přímém slunci. Pozor na dlouhodobé deště, kdy je nutné dát tlustici pod střechu. Občasný déšť jí prospěje.

Jak zalévat tlustici

Tlustici zalévejte jen velmi málo, aby mohl substrát brzy vyschnout a rostlina nestála ve vodě. Pokud ji letníte venku, může tlustici zalévat jen déšť a vy přidáte vodu jen při suchu a horku. Přes zimu zálivku hodně omezte.

Jak hnojit tlustici

Tlustice se přihnojuje pouze během vegetační sezony, od jara do pozdního léta 1x za 2 až 3 týdny, speciálním hnojivem pro sukulenty, které má vhodné složení. Přes zimu vůbec nehnojte. Sukulenty jsou v oblasti výživy nenáročné a ve volné přírodě jižní Afriky rostou jen na kamenech, skalnatých svazích a v savaně.

Kdy a jak zazimovat tlustici

S přicházejícím podzimem ji přesuňte do chladu ale na světlo na verandu či chodbu, kde se méně topí. Pokud ji pěstujete jen jako pokojovou rostlinu, zmírněte zálivku a přestaňte hnojit. Na jaře ji zase začněte hnojit.

Jak se starat o tlustici, aby nám vykvetla

Kvetení tlustice vyžaduje zazimování v chladné a světlé místnosti. Nejlépe se hodí prosklené, ale studené a nevytápěné verandy, kam vniká v zimě teplo jen z domu, ale nemůže sem průvan. Dejte proto tlustici dál od vstupních dveří. Přes léto ji letněte venku, občas přihnojte hnojivem na sukulenty a za 10 let se dočkáte květů.  

Jak udělat z tlustice bonsai

Na bonsaje můžeme pěstovat pouze některé odrůdy tlustic, nevyvazujeme je k podpěře a tvarujeme je jen stříháním. Na bonsai se hodí třeba Portulacaria afra. Za 3 až 5 let, kdy budete mít hotový tvar bonsaje, stačí tlustici přesadit do ploché misky. V předjaří vyjměte rostlinu z květináče a seříznětenaplocho polovinu kořenového balu. Dejte jí do misky, uberte část zeminy i shora, aby se obnažily kořeny. Přizdobte ji oblázky. 

Účinky a způsoby aplikace tlustice

  • Pomáhá při bodnutí hmyzem, ranku stačí pomazat trochou šťávy z listů, otok i svědění velmi rychle odezní.
  • Pomáhá na hojení drobných ran, oděrků, malých popálenin a modřin. Přiložte 2 nastrouhané listy, pravidelně měňte a převažte sterilním obvazem.
  • Pomáhá při zánětu ledvin, stačí rozdrtit 4 listy, zalít 200 ml vody, nechat hodinu louhovat a scedit. Užívejte 2x denně 20 minut před jídlem 1 lžíci.
  • Na artritidu a bolesti kloubů potírejte místa vymačkanou šťávou z listů před spaním a nechte přes noc působit.
  • Při oparech, koutcích a aftech každou hodinu je potírejte šťávou z tlustice, rty si neolizujte a před jídlem si je vždy nejdříve omyjte.
  • Při bolesti v krku vymačkejte šťávu z 10 listů a smíchejte s 300 ml teplé vody. Nápoj kloktejte 3x denně po jídle. Směs ale nepolykejte.
  • Na žaludeční vředy pár kapek šťávy smíchejte s velkým množstvím vody a po malých lžičkách užívejte před jídlem.

Nejčastější otázky

Proč padají listy tlustice?

Na jaře tlustici opadávají nejstarší listy přirozeně. Můžete ji zaštipovat a tvarovat korunku. Nové listy zase vyraší. Stejně nenáročná je i dracena nebo kaktus.

Proč žloutnou listy tlustice?

Tlustice v našich podmínkách chorobami a škůdci moc netrpí. Nesnáší přemokření, kdy jí žloutnou a opadávají listy, uhnívají kořeny, kmínek i celá rostlina. Někdy za to může i průvan. Někdy se objeví červci, v podobě červíků nebo bílých skvrnek, kteří žijí v kořenech. Nejčastěji si je přineseme už se zeminou při zakoupení rostliny. Likvidují se pomocí chemie. Starší rostliny si s nimi poradí i samy.

Kde koupit tlustici?

Tlustice se dá koupit jako sazenička, lepší je však zakoupit už starší rostlinu, například tříletou, v zahradnictví či květinářství. Dá se úspěšně pěstovat zasazením listových řízků, ze kterých snadno zakoření.

Je tlustice jedovatá?

Rostlina obsahuje vysoké množství arsenu, je jedovatá a nebezpečná i pro děti. Mezi nepříjemné vedlejší příznaky při požití velkého množství patří ztráta vědomí, průjem či zvracení.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *