lilek
Domácnost

Jak sázet a pěstovat lilek? Vše, co musíte vědět.

Lilky lze pěstovat venku na záhoně, ve skleníku i fóliovníku. Při sázení už mají rostliny trny, proto buďte při manipulaci opatrní. Jak je pěstovat?

Výsev lilku

Semena vyséváme v březnu do výsevního substrátu nebo perlitu, kde klíčí více rovnoměrně. Nezasypáváme je, ale překryjeme papírovou utěrkou a provlhčíme, aby semínka přilnula k podkladu a nabobtnala. Pak zasypeme semínka malou vrstvou substrátu, mírně přitlačíme a provlhčíme rosičkou. Nádoby přikryjeme fólií či sklem pro udržení vlhkého a stálého prostředí. Při výsevu do uzavíratelných větracích mističek z plastu přiklopíme víko. Dáme na dřevěnou podložku nad radiátor a rosíme.

lilek

Přepichování

Rostlinky přepichujeme ve stádiu prvních pravých listů do sadbovačů, kelímků či květináčů. Po výsevu do perlitu přepichujeme do substrátu dříve. Pokud dáme na dno 3 až 4 kuličky NPK, nemusíme přihnojovat tekutým hnojivem. Sázecím kolíkem tvoříme do vlhké zeminy jamky, rostlinky zapustíme po děložní lístky, zeminu přimáčkneme a provlhčíme mlžičkou. Dáme do stínu a za pár dní na slunné, ale chladnější místo.

lilek

Výsadba

Do vyhřívaného skleníku sázíme ve stádiu 4. pravých listů a do nevytápěného ve 2. polovině dubna nebo až po zmrzlých, jako na záhony. Venku je podložíme černou netkanou textilií, která vyhřeje půdu. Přikryjeme je bílou netkanou textilií, než se uchytí. Dno jamky navlhčíme, přidáme slepičince a vložíme rostlinu. Ty zakoupíte i ve formě hnojiva. Přihrneme, přimáčkneme a zalijeme.

lilek

Péče o lilek

Lilky stejně jako tyčková rajčata vyvazujeme k opoře, vyštipujeme boční a necháme maximálně 4 hlavní výhony. Pro opylení musíme ve skleníku větrat, ale nesmíme vytvořit průvan. Po nasazení plodů jich ponecháme 5 až 7, aby je rostlina zvládla vyživit a ostatní odstraníme. Zaléváme hlavně večer ke kořenům, protože lilek, stejně jako rajče, roste v noci. Nejvhodnější je kapénková závlaha.

Choroby a škůdci lilku

Lilky jsou napadány sviluškami, mšicemi a padlím. Použijeme postřik, který hmyz zadusí na listech. Opakujeme po týdnu, kdy se vylíhne další várka škůdců z půdy. Na 5 l vody dáme 50 ml řepkového oleje a 3 prášky do pečiva. Plody odstříháváme nůžkami. U některých druhů musíte brzy sklidit první plod, jinak nedozrají další.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *