Dům

Jaká je výška záchodu (WC), bidetu a pisoáru?

Vyhláška o obecných technických požadavcích na stavby říká, že v případě, že se nejedná o garsonku, 1+1 nebo 1+KK, ale jde o větší byt, tedy 2+1 a více, je zde vyžadováno jedno samostatné WC. Jak je to tedy s těmito zařizovacími předměty?

Samostatná místnost s WC by měla mít umístěné alespoň malé umyvadlo, proto si prověřte, jaká je předepsaná výška umyvadla a bidetovou spršku, což je ekonomické řešení. Lépe to lze ale vyřešit bidetem.

Umístění WC a bidetu

V koupelně velmi často využíváme WC a v moderních interiérech také bidet. V tomto případě je třeba řešit zejména umístění samotné sanitární techniky, ale hlavně také výšku odpadu, ať nemáte často ucpané odpady a přívodu vody k WC. U výšky WC dodržte následující normy:

  • Výška vrchní hrany závěsného WC je 400 mm a průměr odpadu 110 mm, výšky jsou dané přesným osazením podomítkového modulu
  • Výška vrchní hrany závěsného bidetu je 400 mm a průměr odpadu 40 mm

Hluboké nebo ploché WC

Klozetová mísa může mít uvnitř jiný tvar. V některých vodorovná plocha a v jiných ne. Rozdíl spočívá v plochém a hlubokém splachování. U plochého typu má plošina praktické opodstatnění a tento typ klozetových mís nachází uplatnění zejména v nemocnicích, protože umožňuje kontrolovat to, co v míse končí. Klasická toaletní mísa do domácnosti bude mít hluboký tvar pro hluboké splachování.

Systém splachování

Pro výběr klozetu je rozhodující systém oplachování. V otevřeném kruhu voda splachuje obsah v zadní části mísy a odtud se rozděluje do stran. V přední části může zůstat plocha neopláchnuta. Při uzavřeném okruhu jsou malé otvory, kudy proudí voda, po obvodu a oplachuje se celá plocha. Nevýhodou je zhoršená údržba a časté usazování vodního kamene v otvorech. Mísa bez splachovacího okruhu má konstrukci bez skrytých dutých prostor a usazeniny a nečistoty se zde netvoří.

Kam umístit bidet

Pokud si do koupelny dáte bidet, při jeho instalaci myslete na to, jak jej budete používat. Zatímco na toaletní mísu usedáte zády ke stěně, na bidet usedáte v opačné pozici, tedy čelem ke stěně. Bidet umístěte do těsné blízkosti toalety, ať si nekomplikujete jeho používání. Nechte si tam ale dostatek místa na nohy a kolena. Mezi klozetem a bidetem by měl být volný prostor přibližně 50 centimetrů široký.

Umístění pisoáru

Stále více domácností si domů instaluje kromě bidetu také pisoár, který je pro pány pohodlnější, hygieničtější a navíc šetří i vodu. U pisoáru můžete využít i jeho dětskou variantu, kde výšku přizpůsobíte dítěti. Výška pisoáru by se měla odvíjet od následujících norem:

  • Výška horní hrany pisoáru je 1080 mm
  • Výška odpadu je 350 mm o průměru 40 mm

Pisoár s poklopem

V bytových toaletách, kde není žádoucí stříkání na podlahu, je vhodné vyhradit mužským členům prostor pro pisoár. Pro bytové použití by měl mít pisoár vždy poklop, vnitřní přívod vody a odsávací zařízení. Vyhnete zvednutém prkénku WC. V koupelně je velmi důležitá i výška odpadu vany a správně vyřešený odpad pračky.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *