Domácnost

Jak pěstovat zázvor doma i na zahradě

Zázvor se využívá na chřipku, virózu, nachlazení, vykašlávání, ale i na hubnutí, zahřátí, posílení imunity i zahnání žízně. Připravují se z něj čaje, domácí limonády, pivo i výživové doplňky, které podporují celkové zdraví.

Zázvor

Zázvor vypadá jako okrasná tráva a roste do výšky až 1,5 metru. Listy vyrůstají na pevném stonku. Jsou štíhlé, podlouhlé a zelené se špičatým hrotem. Na vrcholech stonků vyrůstají květy. Pupeny jsou bílérůžové a po rozkvětu žluté. Podle druhu se podobají růži či orchideji. Zázvor zahrnuje přes 1000 druhů zázvorů. Některé jsou jedlé a jiné se pěstují jen pro krásné květy jako součást kytic. Mezi ty nejznámější patří zázvor lékařský – Zingiber officinale, kterému se věnujeme v tomto článku.

Pěstování zázvoru v květináči

Zázvor pochází ze subtropického nebo tropického pásma a je vhodné, aby se pěstoval spíše v interiéru než v exteriéru. Doporučujeme začít ve skleníku, dokud řádně nezakoření. Pokud se mu daří, můžete ho umístit ven. Teplota během noci nesmí klesnout pod 10 °C. Zázvor se pěstuje hlavně pro léčivé účinky a dekorativní schopnosti. Za 8 až 10 měsíců dosáhne zralosti a za 2 roky bude i kvést.

Stanoviště

Zázvor má rád teplo a světlo, ale ne přímý úpal ani stín. Vyhraďte mu místo na parapetu okna, kde v průběhu dne co nejdéle dopadá denní světlo. Dejte jej proto raději do polostínu. Má rád teplotu kolem 23 °C. Je choulostivý jako třeba eukalyptus. Má rád vlhkost, ale nesnáší chlad, jinak postupně začíná od kořenů hnít.

Zálivka

Zázvor má rád vlhko a pravidelnou zálivku. Při zalévání si dejte pozor na přelití, nesmí ani vyschnout. Zajistěte mu květináč s dobrou drenáží i odtokem přebytečné vody. Na misku dejte kameny a polévejte je, voda z nich se bude odpařovat. Doporučujeme listy zázvoru rosit rozprašovačem, ale nezalévat na listy, odstátou vodou ve skleněné láhvi. Během podzimu snižte rosení a v zimě roste 1x za 2 týdny.

Substrát a hnojení

Kořen zázvoru sázejte do půdy, která obsahuje humus, je snadno propustná, ale současně udržuje vlhkost. Můžete zvolit i klasickou zeminu, nebo půdu ze zahrady s příměsí rašeliny. PH půdy by mělo být neutrálnímírně kyselé 5,5 až 6,5. Pro hnojení použijte Mullein. Zřeďte ho s vodou v poměru 1:10. Občas přidejte do roztoku i draselnou sůl. Hnojivo dejte i do rozprašovače a hnojte 2x měsíčně.

Jak přesazovat a rozmnožovat zázvor

Zázvor se přesazuje, když jsou listy žluté a opadávají, většinou v září a vybírá se podzemek neboli kořen. Půda musí být suchá. Část kořene znovu zasaďte jako při výsadbě. Na konci zimy a začátkem jara jej rozmnožujte pomocí odřezků kořene. Dá se množit i semeny a listy ve sklenici s vodou, kde zapustí kořeny, jako třeba avokádo. Kořen musí být čerstvý s viditelnými pupeny či očky. Do většího květináče dejte trochu zeminy, do středu vložte vodorovně kořen s očky nasměrovanými nahoru a do poloviny zasypte zeminou. Klíčí přibližně po 2 až 3 týdnech.

Přezimování

Přesaďte ho do květináče a dejte do interiéru. Neriskujte, že teplota venku klesne pod 10 °C. Můžete h dát do skleníku, ochránit před větrem a průvanem a přikrýt pilinami, chvojím, fólií nebo keramickým květináčem. Můžete jej vzít i na zimu dovnitř, kde mu zaručíte chladnější prostředí. Pokud rádi využíváte byliny a koření, pusťte se s námi i do pěstování česneku.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *