Domácnost

Jak vybrat robotický vysavač? Nákupní rádce.

Robotické vysavače jsou oblíbení úklidoví pomocníci. Jsou mezi nimi značné rozdíly. Robot navíc funguje na trochu jiném principu než klasický vysavač a proto sledujte jiné parametry.

Velikost plochy, členitost a typ terénu

Nejprve si spočítejte, kolik m2 mají místnosti a celý byt. Na jedno vysání vysavače vysají různé plochy. Některé stačí na jednoduché, jiné i na členité půdorysy s nábytkem. Může jít o 30 m2 nebo nad 150 m2. Úklid místnost o velikosti 25 m2 trvá 20 až 60 minut, podlemodelu. Některé robotické vysavače umí hravě přejet práh vysoký až 2 cm.

Robotické vysavače na koberce i na podlahy

Robotické vysavače vysají rovné povrchy a většinu koberců. V popisu vysavače najdete, na jaké povrchy je vhodný. U tvrdých podlah zvažte model s mopem.

Členěná místnost s nábytkem  

Ve členitých místnostech se zákoutími a spoustou nábytku volte robota s inteligentní navigací. Mechanický nárazník tlumí náraz a infračervené nebo ultrazvukové senzory zase upozorní vysavač na překážku a zastaví ho.

Typ navigace

Robot s inteligentní navigací pomocí kamer nebo laserových senzorů zmapuje prostor, překážky a prahy. Neztratí se a uklidí i zákoutí. Levnější typy jezdí náhodně, nehodí se na členité místnosti a plochu větší než 40 až 60 m2. Robotické vysavače s kamerovým systémem ve tmě ztrácejí orientaci, třeba pod postelí. Lepší je pak laserová navigace.

Velikost sběrného koše

Zásobník zachytí nečistoty. Objem bývá od 0,2 do 0,8 litru. Pokud máte domácí mazlíčky, zvolte větší. Indikátor plného zásobníku vás u některých typů upozorní na vysypání koše.  

Automatický návrat do nabíjecí stanice

Některé vysavače se při slabé baterii vrátí do dokovací stanice k nabití a pokračují tam, kde skončily, nebo se sami nabijí, až úklid dokončí. Levnější typy se napájí adaptérem a musí se připojit ručně. Nejčastější jsou baterie Li-Ion nebo Ni-MH. Baterie Li-Ion vydrží více dobíjecích cyklů a odolají i nepravidelnému nabíjení. Kapacita baterie bývá od 800 do 5 200 mAh a udává časovou délku vysavače v provozu do dalšího nabití.

Schody a ochrana proti pádu

Některé robotické vysavače disponují ochranou proti pádu, kterou zajišťují infračervené nebo ultrazvukové senzory, které sami rozpoznají výškový rozdíl. Vysavač nespadne dolů.

Virtuální bariéry a systém Antitangle

Virtuální bariéry dovolí stavět virtuální zdi pomocí senzorů. Nevjedou třeba do misky s vodou. Některé modely mají systém Antitangle, kterýzamezí zamotání vysavače do kabelů a třásní koberců. Při odporu se kartáče otáčí opačným směrem a stroj se vymotá.

Sací výkon

Sací výkon je nižší než u klasického vysavače. Nečistoty neputují hadicí a zásobník je od podlahy jen kousek. Některé modely na koberci zvýší sací výkon a vysají prach z vláken.

Rotační kartáče

Dva rotační kartáče rotující proti sobě posbírají více smetí. Kromě klasických štětinových kartáčů čechrajících koberce existují ty s gumovými lamelami, celogumové válce nebo kombinace štětin a gumových lamel tzv. PET kartáče, které se snadno čistí od chlupů a vlasů, které vystříháte nůžkami. Jeden nebo dva boční kartáčky nametají nečistoty ze strany a uklidí i podél zdí a nábytku. Zvolit lze i samočisticí kartáče nebo bez kartáčů.

Úklid pod nábytkem

Pokud máte nábytek na nožičkách a prostor pod postelí vysoký více než 7 cm, robot uklidí i pod ním. Roboti mají výšku 7 až 9 cm.

UV lampa

UV lampa ničí bakterie a alergeny a u některých robotických vysavačů bývá ze spodní strany. Má ale malé rozměry a funkce je spíše doplňková.

Volba filtru

Robotické vysavače mají různé filtry. HEPA filtr je jedním z nejúčinnějších a zachytí jemný prach, zvířecí alergeny i roztoče do velikosti 3 mikronů.

Programování a odložený start

Na výběr je jednorázový odložený start, hodinové programování pro každý den ve stejnou dobu a denní programování na různé časy a dny. Denně může vysát robot jindy a jinde.  

Dálkové ovládání

Robotický vysavač lze ovládat dálkovým ovládačem a odkudkoliv i mobilní aplikací ve smartphonu. Některé zaznamenávají i plochu a množství vysátého nepořádku.

Hlučnost

Tichý model s dobrým výkonem vás nebude rušit. Obecně jsou robotické vysavače tišší než ty klasické. Tichý model má 50 dB a hlučnější až 60 dB.

Lokální úklid  

Funkce SPOT nebo POINT cleaning důkladně vyčistí určené místo pro intenzivní úklid. Automatická detekce nečistot Dirt Detect rozpozná znečištěná místa sama. Optická detekce je účinnější než akustická.

Suché a mokré mopování

Robotický vysavač může mít i antistatickou utěrku najemný prach z podlahy, tedy suchý mop. Vysavač pro mokré mopování dokáže podlahu i vytřít. Existují i samostatné robotické mopy, které podlahu umyjí důkladněji.

Náklady a spotřeba

Sledujte cenu i budoucí náklady spojené s provozem. Kartáče jsou levné a stačí je vyměnit jednou za rok. Malé spotřebiče nemají vysokou spotřebu a ubude vám starost o úklid.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *