Zahrada

Jak pěstovat jahody?

Jahody se sklízí převážně v červnu. Při vhodném výběru odrůdy však můžete sbírat plody od května do listopadu. Pro květnový a listopadový sběr je třeba fóliový kryt. Na jaře uspíší úrodu a na podzim pomůže k dozrání a ochrání jahody před mrazy.

Volba odrůdy jahod

Zvolte odrůdovou skladbu sazenic od nejranějších jednouplodících např. Prima, Zefýr, Elsanta, Darselekt a Elista až po ty nejpozdnější např. Pandora a doplňte je stáleplodícímiremontantními odrůdami. Mezi silně rostoucí patří Elkat, Ctvmad, Senga Sengana, Karmen i Florence. Můžete kombinovat výsadbu více forem sazenic, tedy zelenou prostokořennou, frigosadbu či kontejnerovanou a prodloužit sklizňové období.

Frigosadba jsou to zmrzlé sazenice jahod, které byly z půdy vyňaty v prosinci, tedy ve chvíli, kdy má rostlinka dostatek zásobních škrobových látek. Škrob během růstu slouží k ukládání energie z fotosyntézy.

Termíny výsadby jahod

Podzimní výsadba je nejvhodnější. Začíná se koncem srpna, ideální je celé září. Pokud nezakládáme záhon v podhůří, výsadba může být až do poloviny října, na jižní Moravě a v Polabí podle průběhu počasí až do konce října. Sazenice jsou vyspělejší, nehrozí horké letní počasí a ranní rosy přispívají k ujmutí.

Jarní výsadbu zvolíme, pokud nestihneme jahodník vysadit na podzim. Většinou se sází v dubnu podle počasí. Pro výsadbu se používá klasická zelená sadba nebo frigosadba.

Letní výsadba se využívá k intenzivnímu pěstování jahod ve velkém a s pravidelnou závlahou. Pro výsadbu se používá buď frigosadba nebo kontejnerovaná sadba. Výsadba je velmi náročná na péči a hrozí uhynutí rostlin. Podívejte se proto jak vyrobit kapkovou závlahu.

Do nádob, truhlíků, vyvýšených záhonů a na pyramidy sázejte raději na jaře, jinak přes zimu hrozí vymrznutí.

Příprava záhonu na jahody

Střídejte plodiny a jahody sázejte na stejné místo nejdříve za 4 roky. Pokud musíte sázet na to samé místo, ihned po sklizni vykopte staré jahodníky i s kořeny. Zaryjte důkladně uleželý hnůj, vyzrálý kompost či substrát smíchaný s kombinovaným hnojivem a co nejdříve nasejte zelené hnojení, nejlépe směs ovsa a pelušky. Poradíme vám také jak pěstovat papriky, pokud se vám to stále nedaří.

Používejte jen dobře uleželý hnůj. Čerstvý hnůj před výsadbou nepoužívejte, jinak hrozí vznik kořenových chorob, jako je fytoftorová hniloba kořenů a kořenového krčku, na které je jahodník náchylný.

Jakmile má porost 40 cm, posekejte ho a zapravte do země. Před zarytím zelenou hmotu ošetřete fungicidním přípravkem. Přikryjte pozemek na 14 dní plachtou. Vše plánujte tak, abyste výsadbu stihli ve druhé polovině září. Pokud jahody sázíte po jiné předplodině, ideálně po bramborách nebo jiné zelenině, pozemek odplevelte.

Pozemek přihnojte vyzrálým kompostem nebo substrátem a doplňte kombinovaným hnojivem. Aby jahody lépe prospívaly, plevel nerostl a nešpinily se plody od hlíny, spíše než výsadba do volné půdy je vhodnější použití fólie. Plže však nezastaví, proto se podívejte, jak se zbavit slimáků.

Použití fólie na zakrytí půdy při pěstování jahod

  • černé PVC fólie
  • černobílé PVC fólie
  • netkané textilie

Černou PVC fólii na pár místech perforujte, aby se mohla vsáknout srážková voda. V létě však hrozí přehřívání půdy. To se dá eliminovat černobílou fólií, která se dává bílou stranou nahoru. Odražené sluneční paprsky pomáhají rychlejšímu dozrání plodů pod listy. Netkaná textilie mnohem lépe propouští srážkovou vodu.

Kořeny sazenic je před výsadbou vhodné namořit a namočit na 5 minut do fungicidu.

Výsadba jahodníku do zakryté půdy

Textilií nebo fólií přikryjte záhon, po okrajích ji přihrňte zeminou, rozměřte a sázejte 60 x 20 cm nebo do sponu 60 x 20 x 20 cm. Do řádku dejte prkna na zatížení, vystříhejte kříže 12 x 12 cm a sázejte. Při jednořádku je třeba 6 ks/m² a při dvojřádku 9 ks/m².

Výsadba jahodníku do volné půdy

Pěstování ve volné půdě je přirozenější. Připravený pozemek rozměřte na řádky 70 až 80 cm od sebe. Spon v řádku volte 30 až 40 cm podle vzrůstnosti odrůdy. Při jednořádkovém způsobu potřebujete 4 až 5 ks/m². Rýčem nebo lopatkou vytvořte zářez a kořeny dejte kolmo do země. Při pozdní výsadbě sázejte hlouběji kvůli mrazu. Stačí nechat zelenou špičku. Zeminu kolem sazenic přišlápněte a zalijte.

Nejčastější dotazy

Jak zlikvidovat brouky na jahodách?

Květopas jahodníkový je 2 až 3 mm tmavý brouk, který v květnu klade vajíčka do květních poupat a nakusuje stopky, dochází k jejich zasychání a nevyvíjejí se plody. Před květem se provádí postřik insekticidními přípravky.

Jak na plíseň šedou?

Plíseň šedá napadá zrající a zralé plody, ty hnědnou, měknou a hnijí. Choroba se šíří za vlhkého a deštivého počasí. Preventivní ošetření je vhodné provést na začátku kvetení jahodníku a v průběhu zrání jahod se ošetření může několikrát opakovat přípravky s krátkou ochrannou lhůtou. Plíseň omezuje pěstování jahod na fólii.

Jak na bílou skvrnitost jahodníku?

Na listech jahodníků jsou drobné skvrny s bílým středem a výrazným fialovým okrajem, skvrny se spojují, až zaschne celý list. Bílá skvrnitost jahodníku se nejvíce šíří až po sklizni. U silně napadených porostů je účinné posečení po sklizni, likvidace listů a ošetření vhodným fungicidem.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *