Zahrada

Jak vyrobit kapkovou závlahu svépomocí – jak na to?

Pokud nechcete ve velkých vedrech běhat po své zahradě ráno i večer s konvemi, nebo neustále přetahovat hadici, zkuste si pořídit kapkovou závlahu. Ušetří vám čas, spoustu práce i vody, které se díky tomuto způsobu závlahy dostane přímo ke kořenům rostlin. Kapkový systém také díky elektronickému zařízení zajistí zavlažování rostlin i v době vaší nepřítomnosti, třeba během dovolené.

Kapková závlaha

Kapkovou závlahu vyrobenou svépomocí můžete podle svého uvážení kdykoliv rozšířit dokoupením dalších dílů, které napojíte. Systém kapkové závlahy lze použít pro cílené zavlažování jednotlivých rostlin, rostlin v květináčích, na živý plot nebo třeba kapková závlaha do skleníku. Záhonky můžete kropit i malými postřikovači, které napojíte na potrubí kapkové závlahy. Zavlažovat se dá tedy celá zahrada.

Jak vyrobit kapkovou závlahu

Kapková závlaha je vlastně takový stavebnicový systém, který si můžete zakoupit jako hotový produkt, nebo si můžete pořídit jednotlivé komponenty a sestavit je sami podle potřeby. Kapkovou závlahou se vede voda od zdroje přes hadici a rozvody ke každé rostlině. Malými otvory pak pomalu kape voda přímo ke kořenům rostliny. Nedochází ke zbytečnému plýtvání vodou a zavlažování míst, na kterých nic neroste. Ušetříte za vodu, která se jen zbytečně vsákne, odteče nebo odpaří a zmírníte růst plevele. Půda se u každé rostliny stejnoměrně a jemně provlhčí.

Zdroje napájení kapkové závlahy

  • vodovodní kohoutek – se stálým tlakem vody z vodovodního řadu
  • studna – zahradní čerpadlo asi do 3000 l/h, většinou i filtr vody
  • barel nebo nádrž se spádovou vodoubeztlaková kapková závlaha, nutno umístit minimálně do výšky 12 metrů, aby tekla kapková závlaha samospádem, anebo do nádrže umístit kohoutek do spodní části, pro správnou funkci stačí umístit nádrž 20 cm nad úroveň kapací trubky

Reduktor tlaku vody jenejlepší napojit na hadici až v místě, kde začíná kapková závlaha, jinak se tlak vody nadměrně sníží již během cesty od kohoutku.

Komponenty kapkové závlahy

  • řadové kapače – na květiny v truhlících, květináčích a nádobách
  • koncové kapače – na živé ploty
  • zavlažovací trysky – na užitkové zahrady
  • mlhové trysky – do skleníků
  • přimíchávač hnojiva – umísťuje se na začátek systému
  • zavlažovací hodiny – pro možnost nastavení doby, četnosti a délky závlahy
  • půdní čidla – automatické systémy k vyhodnocování vlhkosti půdy
  • solární kapková závlaha – automatické zavlažování v solárním režimu s napájením z vestavěných akumulátorů díky solárnímu panelu

Kapková závlaha v zimě

Kapkovou závlahu nemusíte na zimu uklízet a může být na zahradě celoročně, pokud vám nezavazí při kypření záhonů. Zavlažovací hodiny se musí demontovat a schovat. S kapkovou zahradou se můžete pustit třeba do pěstování lilku.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *