Vřesy na každou podzimní zahradu. Prozradíme, jak se o ně starat
Zahrada

Vřesy na každou podzimní zahradu. Prozradíme, jak se o ně starat

Když zima začne vystrkovat své růžky, pěstitelé rostlin a květin začínají jednotlivé rostliny chystat k přezimování. Muškáty se musí sundat z okenních parapetů, další trvalky se zakrývají chvojím a listy, aby přes zimu nezmrzly. Pro některé pěstitele je toto období smutné, jejich dům totiž není zpestřován barvičkami. Naštěstí existuje rostlina, která je pro podzim jako dělaná a která dokáže přinést trochu barev na okenní parapety. Jsou to vřesy.

Jak jsme zmínili, ne všechny rostliny jsou připraveny na první zimní mrazíky. Musí se proto stěhovat do interiérů, kde jsou před mrazíky ochráněny. Vřesy jsou však s prvními mrazíky kamarádi, a tak se nemusíte bát, že vám na okenních parapetech zmrznou. Dokážou se zimními mrazíky vyjít až do doby, kdy hodnota na teploměru ukazuje nejhůře mínus šest stupňů Celsia.

Díky tomu, že se vřesy dokážou poprat s prvními zimními mrazíky, jsou vřesy často aranžovány na hrob v době Dušiček. Kromě vřesů se také na hrob dávají chryzantémy, ale ty nevydrží tak dlouho, jako krásné a barevné vřesy.

Co vřesy potřebují?

Vřesy jsou známé tím, že potřebují kyselou půdu. Půda by měla být také výživná a dobře propustná, kyselost se doporučuje s pH 5,5 až 6. Při přesazování vřesů tak nesahejte po substrátu, který je určen pro pokojové rostliny. Musíte najít takový substrát, který je určen pro vřesy a vřesovité rostliny. Jen v takové zemině vám bude rostlina růst bezproblémově.

Substrát pro vřesy je možné zakoupit v každém květinářství, případně také v zahradnických potřebách. Jeho cena se od jiných substrátů nikterak neliší.

Jak se o ně starat?

I když je to typická podzimní rostlinka, vyžaduje sluníčko. Pokud si vřesy sázíte do záhonů, jejich společníky mohou být jehličnany nebo případně i azalky či rododendrony. Při hnojení volte takové hnojivo, které neobsahuje vápník – to je doslova zabiják vřesů. Mnozí pěstitelé vřesů zapomínají na zmlazovací řez, který je nutné provést po zhruba třech až čtyřech letech od vysázení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *