Domácnost

Jak pěstovat rajčata na balkoně?

Pěstování rajčat na balkoně není zas tak složité. Pokud máte panelákový balkon na jih či jihozápad, kde za letního dne teplota na slunci šplhá i k 50°C, je to paradoxně ideální místo pro pěstování rajčat. Podívejme se na to, jak rajčata na balkoně pěstovat.

Předpěstování sazenic ze semínek

Rajčata vyséváme koncem března do misek s klasickým zahradním substrátem. V bytě, kde je stabilních 21 °C a teplota nekolísá, rajčata na okně dobře klíčí. Postavte za misku karton obalený alobalem, aby odrážel k sazeničkám více světla. Rajčata se vám pak tolik nevytahují směrem k oknu a rostlinky jsou pevnější.

Přesazování rajčat

Jakmile mají rajčata 10 cm, přesaďte je po 2 až 3 kusech do velkých jogurtových kelímků. Na balkon je pak vysazujte klasicky až po zmrzlých, když teplota v noci neklesá pod 10 °C. Pokud se rostliny vytáhnou, mírně je při sázení položte, aby nad zeminu vyčnívala jen vrchní část s pravými listy. S rajčaty si můžete zkusit vypěstovat i česnek, anebo se pustit do pěstování zázvoru.

Pěstební nádoby

Při pěstování na zastřešeném balkoně zvolte nádobu s plným dnem bez odtoku, nebo velký květináč vystlaný igelitovým pytlem na odpadky. Rajčatům prospívá, když mají kořeny ve vodě a nezalévají se na list. Můžete sázet i do plastových boxů třeba o velikosti 28 x 38 x 20 cm. Nejlepší jsou barevné. V černých a průhledných se přehřívají se kořeny. Zvolit můžete i samozavlažovací nádoby. Do jedné nádoby dejte 4 až 6 rostlin, nechte jim růst 2 výhony a ostatní vylamujte. Rostliny si navzájem lépe stíní, udrží si mikroklima a netrpí tolik vysokými teplotami.

Opora k rajčatům

U tyčkových rajčat je třeba včas řešit oporu. Vhodný je oblouk na růže. Ve 4 bodech ho zapíchnete do nádoby a přivážete k balkonu či oknu. Do nádob uprostřed můžete použít lehké bambusové tyčky a jejich vrcholky přivázat nahoře k oblouku. Rajčata přivazujte co nejblíže k tyčce, aby vám je vítr nepolámal. Podobně se dá vyvazovat lilek.

Závlaha a hnojení

Rajčata na balkoně zalévejte 1x denně, popř. 2x denně, ráno nebo večer a řiďte se podle počasí. Do velké bedny v létě padne i 3 až 5 litrů vody denně. Pokud sázíte do zahradnického substrátu, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů, začněte přihnojovat. Hnojte tekutým lignohumátem 1x týdně. Vhodný je i tekutý vermikompost. Pokud jsou nové listy rajčat hodně světle zelené, začněte přidávat tekuté hnojivo na rajčata 1x za 14 dní. Na balkoně se obejdete bez chemického postřiku.

Zaštipování, vylamování a sklizeň

Zbytečně neodstřihávejte rajčatům listy. Odstraňujte jen suché a zažloutlé listy, listy se skvrnami, nebo listy, které se dotýkají zeminy. Čím více má rajče listů, tím lépe totiž odolává horku a současně stíní a ochlazuje místnost za balkonem. U tyčkových rajčat vylamujte boční výhony. Definitivně zaštípněte rajčata už koncem července, aby vám poslední sklizeň vyšla na konec září. Sklízet můžete od začátku července.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *