Interiér

Jak zařídit ložnici dle Feng Shui

Feng Shui představuje umění, filozofii a vědu, která se uplatňuje i při navrhování harmonického prostředí včetně interiérů. Čínské umění je založeno na chápání propojení lidí s prostředím, které je ovlivňuje.

Ložnice podle Feng Shui

Posláním Feng Shui je vnést do životního a pracovního prostředí změny a úpravy, které nás podporují v různých činnostech a chrání před negativními vlivy. Jde o hledání vyváženého vztahu mezi jin a jang. Feng znamená vítr a Shui vodu. Ložnice představuje jednu z nejdůležitějších místností, kde čerpáme energii. Použití barev, rozložení nábytku, doplňky a dekorace spánku pomohou, nebo ho naruší. Všechny barvy do ložnice mají vzbuzovat pocit klidu i harmonie.

Základní pravidla Feng Shui v ložnici

 • Vytvořte správnou Feng Shui energii v ložnici
 • Umístěte postel podle pravidel Feng Shui
 • Použijte Feng Shui barvy a dekorace vhodné do ložnice
 • Dbejte na vhodné uspořádání nábytku ve Feng Shui ložnici

Ložnice podle Feng Shui

Rozložení nábytku má podle Feng Shui přitáhnout správnou energii. Zařiďte přívod čerstvého vzduchu, přirozeného světla, odstraňte elektrická zařízení a chaos. V ložnici byste neměli mít elektroniku, jako je počítač, mobilní telefon a televizor zejména kvůli vlnám, které vyzařují a ničí pozitivní energii. Udržujte pořádek ve skříni i pod postelí a nepřeplňujte ložnici nábytkem ani zbytečnostmi.

Umístění postele ve Feng Shui ložnici

Směr postele v ložnici závisí na velikosti bytu nebo domu i ložnice. Postel má dominantní postavení v ložnici. Má být umístěná diagonálně ke dveřím a za čelem postele má být celá a fixní stěna. V takovémto postavení má postel energetické uzemnění a je pevná. Skříň nemá být pak na bocích, ale u nohou postele.

Vstupní dveře musí být na boku a postel musí být v dostatečné vzdálenosti aspoň 1 metr. U postele mohou být noční stolky v trojúhelníkovém rozložení se skříní nebo prádelníkem, který je u nohou.

Postel se může nacházet i vedle dveří u stěny záhlaví postele. Dodržte pravidlo vzdálenosti od dveří, kterou ložnice z pohledu Feng Shui musí vždy dodržovat.

Postel nesmí být:

 • mezi oknem a dveřmi
 • pod oknem
 • proti dveřím

Barvy podle Feng Shui ložnici

 • Růžová – symbolizuje lásku, zejména světlá, ne v kombinaci s červenou
 • Bílá – neutrální, představuje klid a důvěru, kombinujte se stříbrnou či zlatou
 • Modrá – podporuje meditaci a relaxaci, ale nevhodná při depresi
 • Fialová – propojená s duchovním vědomím, hlavně světlé odstíny

Doplnit lze i neutrální barvy jako je hnědá či šedá.Pozor si dejte na moc zářivou žlutou či oranžovou, ať vám nenaruší spánek.

Rozložení ostatního nábytku podle Feng Shui

Komody, zrcadla, květy i barvy musí být ve vzájemném harmonickém souladu. Zrcadlo v ložnici podle Feng Shui nemá být umístěné proti posteli, jinak může odčerpávat energii a vnášet přítomnost třetí strany. Podle starého učení duše v noci opouští tělo, a pokud se vidí v zrcadle, může zmizet. Dejte menší zrcadlo vedle postele. Pokud máte velkou šatníkovou skříň se zrcadlem proti posteli, zatahujte na nich večer závěsy. Podobné zásady musíte dodržet i v případě, pokud chcete, zařídit podle Feng Shui obývací pokoj.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *