Masážní vana
Dům

Masážní vany nebo vířivky? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Rádi byste si doma vybudovali svůj vlastní wellness koutek pro chvíle klidu a relaxace? K tomu se skvěle hodí vířivka nebo masážní vana. Před výběrem je ale dobré znát rozdíly mezi nimi, protože masážní vany se hodí jinam, než vířivky. Také způsob instalace a údržby je odlišný. V následujícím článku se tedy podíváme na výhody a nevýhody, srovnání a další nezbytnosti, které vám s výběrem pomohou.

Masážní vany

Masážní vany jsou luxusním prvkem moderního wellness a relaxace. Tyto vysoce kvalitní vany jsou vybaveny speciálními vodními tryskami, které poskytují intenzivní masážní efekty.

Díky různým režimům a intenzitám masáže si jako uživatel individuálně přizpůsobíte trysky a maximalizujete tak svůj zážitek. Masážní vany jsou ideální pro odreagování a uvolnění napětí svalů po náročném dni. 

Některé modely disponují pokročilými funkcemi, jako je hydroterapie nebo aromaterapie, jsou doplněné světelnými efekty, digitálním teploměrem, tlačítky pro snadné ovládání či automatickou dezinfekcí a vysoušením trysek.

Výhody a nevýhody masážních van

Pořízení masážní vany s sebou nese nespočet výhod – díky dobře zvolenému masážnímu systému si můžete dopřát masáž celého těla. Intenzivní proud vody z trysek pomáhá při bolestech a napětí svalů, podporuje krevní i lymfatický oběh. 

Dalším plusem je možnost celé řady přidaných funkcí, díky kterým si užijete aromaterapii či chromoterapii pro maximální odpočinek těla i mysli. Vybírat můžete z různých tvarů, velikostí a designů, díky čemuž se vana hodí do jakéhokoliv prostoru. 

Nevýhodou je určitě vysoká pořizovací cena, která se v závislosti na zvolených funkcích a systému trysek vyšplhá i na horní desítky tisíc korun. Masážní vana obvykle vyžaduje profesionální instalaci a mínusem je také fakt, že se dá využít pouze v interiéru, například místo klasické vany.

Vířivky 

Vířivky jsou takové “větší vany”, ideální pro individuální odpočinek i relax pro celou rodinu. Pořídit si je můžete hned v několika provedeních:

  • skořepinové vířivky – klasická pevná vana
  • nafukovací vířivky 
  • koupací sudy

I zde lze vybírat z široké škály doplňkových funkcí. Zvolit můžete různé druhy materiálů a provedení vířivky, počet a druh trysek, množství režimů, vířivku se solinátorem a možností samočištění, chromoterapii a mnoho dalšího. Důležitým parametrem je i velikost – záleží nejen na prostorových možnostech, ale také na počtu osob, které ji budou společně využívat. Na trhu tak najdeme vířivky pro 6 osob, pro 4 nebo třeba 8 lidí.

Výřivka

Výhody a nevýhody vířivek

První výhodou je jejich variabilita v umístění. Většinu vířivých van totiž můžeme dát jak do interiéru, tak ven – vytvoříte tak relaxační koutek spojený s přírodou například na terase, s koupacími sudy i na chatě v horách.

Díky filtračnímu systému je samotný údržba vířivky snazší a není třeba napouštět novou vodu při každém použití. Odpočinek si můžete užít i se svými blízkými a nafukovací vířivky jsou navíc plně mobilní a můžete je dle libosti přemístit. Bývají také cenově dostupné. 

Za nevýhodu můžeme považovat méně intenzivní masáž (i když u dražších vířivek tomu tak není), vyšší náklady na energie či méně funkcí při ovládání trysek.

Vířivka vs. masážní vana – co vybrat?

1. Jak vlastně fungují?

Masážní vana využívá tradiční vodní trysky s různým tlakem vody, který se přímo podílí na masáži. Voda pod tlakem je více intenzivní a dá se snadněji regulovat. Kromě samotné masáže ale bývají častým doplňkem také LED diody pro chromoterapii a do vody lze přidávat také esenciální oleje s aromaterapickým účinkem. Masážní vany nabízejí i další funkce jako jsou regulace intenzity trysek nebo přepínání zón.

Na rozdíl od masážní vany, vířivky obvykle využívají vzduchové bubliny, které následně vytvářejí tlak na svaly. Princip je tedy podobný, nicméně intenzita masáže bývá zpravidla nižší.

Vzduchové bubliny

2. Typy masáže

Poskytuje intenzivní masáž díky vodním tryskám. Některé modely mají speciální trysky pro různé části těla, což umožňuje cílenou masáž pouze jedné partie, což je skvělé například při bolestech zad nebo nohou. 

Vířivky nabízejí díky vzduchovým bublinám jemnější masážní efekt. Preferujete-li méně intenzivní masáže, případně pokud budou domácí wellness využívat i děti, jsou vířivky ideální volbou.

3. Údržba

Co se týče údržby, ta bývá i vířivek jednodušší. Do vody totiž můžete dát dezinfekční prostředky, mají filtrační systém a některé vířivky disponují i solinátorem.

Oproti tomu masážní vany trpí na ucpávání trysek vodním kamenem a je dobré se při výběru zaměřit na modely s automatickou dezinfekcí, možností čištění trysek a vysoušením po vypuštění vany. 

4. Náročnost instalace

Nainstalovat vířivku zvládne každý alespoň minimálně zručný člověk. U nafukovacích modelů je to ještě snazší, ty stačí pouze nafouknout, připojit k panelu a zapojit do sítě. 

U masážních van je obvykle nutné je nechat zapojit odbornou firmou, která se postará nejen o zprovoznění trysek, ale také o řádné připojení k vodě, elektřině, zajištění silikonem a tak dále. 

5. Cena

Při volbě mezi těmito dvěma zařízeními je obvykle rozhodující také cena. Nejlépe jsou na tom nafukovací vířivky, které pořídíte v dobré kvalitě už do 10 tisíc. Pevně stojící vířivky jsou o něco dražší a cenově se vyrovnají průměrným masážním vanám. Pokud byste si chtěli dopřát opravdový luxus a masáž vysoké kvality, zvolte model masážní vany z vyšší řady. Ten se může vyšplhat i ke 100 tisícům, v závislosti na značce, použitých materiálech i systému trysek.

Závěr

Při výběru mezi masážní vanou a vířivkou záleží na osobních preferencích, dostupném rozpočtu a prostorových možnostech. Masážní vana nabízí intenzivnější masáž, zatímco vířivka je spíše relaxační a cenově dostupnější. Je klíčové zvážit také velikost a náročnost na instalaci.

Nakonec, bez ohledu na to, jaké zařízení si vyberete, bude vám poskytovat nejen fyzické, ale i duševní uvolnění a celkový pocit pohody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *