Dům

Jak odstranit vosí hnízdo?

Jakmile se nám začnou na zahradě rojit vosy, zřejmě si někde poblíž udělaly hnízdo. Přečtěte si návod jak se zbavit vosího hnízda, ať už je pod střechou nebo v zemi.

Rojící se vosy se objeví hlavně na konci léta, zejména se srpnem. Jsou dotěrné a snadno se rozdráždí. Když se vosy vyskytnou na zahradě či u domu, se zničením vosího hnízda neotálejte, zejména jste-li alergici. Můžete zavolat i specializovanou firmu. Jedno totiž vosí žihadlo obsahuje až 50x více jedu než od štípnutí sršně.

Pozor na svoji bezpečnost

Pokud budete vosí hnízdo likvidovat sami, dbejte na svou bezpečnost. Spreje aplikujte z dostatečné vzdálenosti. Hnízda v zemi jsou sice k likvidaci snadnější, mívají však 2 či více vchodů. Likvidujte všechny přístupové cesty. Oblečte si ochranný oblek, který zakryje všechna odhalená místa na těle. Klidně třeba lyžařské kalhoty, bundu, kuklu, brýle, rukavice i šálu a vysoké boty či holínky.

Lokalizace vosího hnízda

Vosy obecné se často usadí v zahradních domcích, kůlnách, na zápraží, dutinách stromů, okenicích či dutém zábradlí. Svá hnízda lepí na podhledy, stropy, římsy a převisy, kde jsou chráněna před deštěm. V těchto místech se často musí aplikovat i ochrana proti ptactvu. Vosy lesní mohou mít hnízda i v zemi nebo třeba ve ztrouchnivělém pařezu.

Vhodná doba likvidace hnízda

Hnízdo likvidujte brzy ráno, kdy bývají vosy ještě v hnízdě, jsou ztuhlejší a pomalejší. Zlikvidujete celou populaci a minimalizujete riziko útoku vos vracejících se k hnízdu. Další možností je likvidace večer, kdy je však snížená viditelnost. U vosího hnízda se často doporučuje vchod zalít vroucí vodou, zasypat pískem, ucpat vlhkým jílem či drnem, anebo ho zapálit pomocí hořlavých sirných knotů z drogerie. To však musíte dělat z blízka, což je nebezpečné.

Zvolte účinný postřik

Zkuste použít třeba aerosolový sprej Duracid Vespe, který vytvoří proud pěny, má dosahaž 3 metry a účinkuje okamžitě na vosy i vosí hnízdo. Sprej ho obalí pěnou a vosy se nedostanou ven. Aerosolový sprej Kollant nevytváří pěnu kolem hnízda, ale má dosah až 4 metry. I on likviduje vosy okamžitě při kontakt. Má reziduální účinek a zahubí i vosy, které později přilétnou. Po zásahu sprejem u domu vás bude asi zajímat i vhodná péče o fasádu, která možná bude potřebovat dočistit.

Čeho se vyvarovat

Při likvidaci hnízda pod střechou nepoužívejte žebřík. Při postřiku se vosy mohou vyrojit a hrozí vám pád z žebříku. K pobodání můžete mít i vážný úraz. Spreje mají velký dosah, proto doporučujeme aplikaci ze země. Při likvidaci vos na střeše hrozí pád ze střechy. Doporučujeme připravit si bezpečnou únikovou cestu.

Pasti na vosy

Past na vosy umístěte na zahradu nebo terasu. Sladká náplň vosy nejprve naláká dovnitř, ze které se díky speciální konstrukci vosy nedostanou ven. Past na vosy vydrží až 6 týdnů. Lapače vos zakoupíte i pod sto korun.  Je ekologický, fungující bez chemikálií, nehubí užitečné včely medonosné, čmeláky a chráněné sršně. Vhodnou návnadou je sladký ovocný sirup, případně pivo smíchané s medem, limonády nebo jiné běžné slazené nápoje. Použít můžete i lahve s úzkým hrdlem.

Makety vosího hnízda

Můžete také zahnat vosy do makety vosího hnízda, které zavěsíte na strom nebo pod střechu. Atrapa využívá faktu, že se vosy a sršni vyhýbají cizím hnízdům. Maketa má věrný vzhled a vosy ji budou považovat za nepřátelské hnízdo.

Vosí kolonie

Vosy žijí v koloniích, podobně jako včely či mravenci. Kolonie je složená z jedné samice – královny a mnoha dělnic, tedy samic s nevyvinutými pohlavními orgány. Generace žije od konce jara do pozdního podzimu, kdy vymírá. Přežívají jen oplodněné samičky, budoucí královny, které na jaře zakládají opět nová hnízda. Vosy se nastěhují ke zděným domům, často je vyháníme i z dřevostavby.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *