Hydroxid sodný
Domácnost

Hydroxid sodný – na co se hodí a jak ho používat?

Louh neboli hydroxid sodný se hodí na čištění odpadu v kuchyni, v koupelně i na toaletě. Jak jej používat, na co si dát pozor a jak se při jeho použití chránit?

Odpad nám často ucpou organické nečistoty, kousky jídla, tuk, vlasy a zvířecí srst. Může se nám ucpat WC, vana, umyvadlo i dřez v kuchyni, kde nečistoty vytvoří zábranu a znemožní průtok vody. Zkuste mechanické čištění zvonem a pak chemii. K čištění odpadu volíme přípravky na bázi roztoku hydroxidu sodného neboli louhu.

Hydroxid sodný

Co je to hydroxid sodný neboli louh

Hydroxid sodný je silně zásaditá anorganická sloučenina a má formu bílých kuliček. Uchovává se v pevných a uzavřených obalech kvůli pohlcování oxidu uhličitého ze vzduchu a vzniku uhličitanu sodného. Využívá se k výrobě mýdel, v textilním průmyslu i při úpravách pitné vody. Doma nám pomůže s čištěním odpadů a trubek.

Čistící přípravky na bázi louhu

K čištění odpadu použijeme čisticí prostředek na bázi louhu. Nešetrné použití může odpad poškodit, proto se řiďte pokyny uvedenými na obalu. Na trhu jsou tekuté, granulované a mikrogranulované přípravky. Prolijte z dostatečné vzdálenosti odpad horkou vodou, přidejte uvedené množství přípravku, nechte působit a znovu prolijte.

Hydroxid sodný

Hydroxid sodný a bezpečnost

Čistění odpadu hydroxidem sodným může být zdraví nebezpečné. Při čištění vznikají výpary a místnost se musí neustále odvětrávat. Louh po zalití horkou vodou bublá, prská a agresivně reaguje, proto si chraňte pokožku a sliznice. Použijte staré oblečení, dlouhé rukávy a kalhoty, gumové rukavice a ochranné brýle.

Jak působí hydroxid sodný

Hydroxid sodný reaguje s organickými nečistotami, ale nepoškodí potrubí. Pozor si dejte u starých vodovodních odpadů s plastovým potrubím, které neodolá vysokým teplotám. Při kontaktu louhu s vodou dojde k chemické reakci a vzniku vysoké teploty, které staré potrubí poškodí. U polypropylenových trubek poškození nehrozí.

žíravina

První pomoc při zasažení hydroxidem sodným

Louh může poranit oči, pokožku i horní cesty dýchací. Při pozření nevyvolávejte zvracení, neneutralizujte kyselou látkou a nepodávejte aktivní uhlí. Pijte jen vodu či mléko a vyhledejte lékařskou pomoc. Oči vymývejte vlažnou vodou 15 minut a při potřísnění kůže místo omývejte vlažnou vodou a vždy jděte ihned k lékaři. Uvádíme i další možnosti čištění odpadů a čištění pračky.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *