Interiér

Jak pěstovat aloe vera a jak poznat pravou aloe

Rostlina se používá jako přírodní antibiotikum. Není náročná na pěstování, má antibakteriální, protivirové a protizánětlivé účinky, urychluje hojení ran, popálenin, posiluje imunitní systém a je prospěšná i při žaludečních vředech.

Jak poznat pravou aloe vera

Rostlin z rodu aloe je opravdu mnoho. Liší se od sebe velikostí, tvarem, barvou i účinnými látkami. Podobný tvar může mít i malá dracena či juka. Pravá aloe vera má nejvíce účinných látek, které napomáhají k regeneraci pokožky, podpoře imunity nebo oběhového systému. Pravá aloe vera je sukulentní rostlinou s dlouhými a úzkými masitými listy, které se soustřeďují do růžice. Často je povrch listů skvrnitý, ale převládá zelenošedá barva. Na okrajích listů jsou navíc ostré výběžky. Květenství vyrůstá až na 1 metr vysokém větveném stvolu a květy mají trubkovitý tvar v červené, růžové, oranžové nebo žluté barvě.

Jak zasadit aloe vera

Aloe je nutné sadit spíše do menšího květníku a substrátu pro sukulenty, který je složený z písku a rašeliny, což rostlině dodá z počátku ty správné živiny. Rostlinku sadíme jen po kořeny, ne hlouběji. Na dno nádoby dejte drenáž z kamínků nebo keramzitu. Po zasazení aloe ihned zalijte a nechte přebytečnou vodu odkapat do misky, aby rostlina nezůstala ve vlhku a nezahnívaly jí kořeny.

Kam umístit aloe vera

Aloe vera miluje slunce a dostatek světla. Daří se jí na jihozápadním okně, kde bude mít dostatek světla po dlouhou část dne. Nejlépe se jí daří v zimních zahradách, v lodžiích a prosvětlených místnostech, kde jsou okna z více stran. Aloe nesmí přemrznout, snese teploty okolo nuly, ale ne mráz. Takže je z lodžie na zimu raději přemístíme do teplejšího prostoru, ale ne do tmy. Světlo potřebuje i v zimě.

Jak zalévat aloe vera

Zalévejte ji minimálně a málo často. Nikdy ji nepřelévejte a nenechávejte v podmisce vodu. Rostlině stačí vlhkost, která se vsákne do substrátu a další zálivka nejdříve za týden. V zimě v chladnějších teplotách stačí 1x za 2 až 3 týdny.

Jak hnojit aloe vera

Hnojení je vhodné během růstové sezóny, ale jen mírné. Použijte hnojivo na sukulenty. Rostlinka má více účinných látek, když se to s výživou nepřehání.

Jak rozmnožit aloe vera

Velmi snadno se množí řízkováním. Odřízněte list, co nejhlouběji u středu, nechte je týden ležet, aby řez zaschnul. Pak list zasaďte do substrátu pro sukulenty. Rostlina se uchytí během dalších 10 dní. Vypěstovat si můžete i avokádo či amarylis.

Jak řezat aloe vera

Pro potření pokožky po bodnutí hmyzem nebo na začínající opar stačí jen 2 až 3 centimetry listu, pro výrobu nálevu nebo masti s aloe je třeba listů více. Celé listy řežeme u středu rostliny. Řez zaschne a zacelí se. Aloe vera se dá použít zevně i vnitřně. Z dalších bylinek je prospěšná i levandule nebo eukalyptus.

Jak použít aloe vera

Vnější použití slouží k ošetření oděrků, malých popálenin, oparů, ekzémů i akné, na hojení řezných ran i modřin. Čerstvá šťáva z aloe vera je téměř sterilní, zklidní svědění, chladí a podporuje růst nových buněk. 

Při vnitřním užití je nutné zbavit dužninu obalu a latexové mízy, která je silně projímavátoxická. List podélně rozřízněte na poloviny. Pak lžičkou vyberte dužninu, netlačte, aby latexová míza zůstala na slupce. Dužnina má konzistenci gelové tekutiny. Buď se pijí nápoje z aloe vera, nebo se užívá 1 lžička gelové dužniny 3x denně. Můžete ji smíchat s ovocnou šťávou, s jogurtem nebo jen s vodou. Slouží k očistě organismu, k podpoře trávení, snížení hladiny cukru v krvi, posílení imunitního systému a regulaci krevního tlaku.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *