Dům

6 tipů jak snadno odstranit rez z čehokoliv

Většina kovů, ale i jiných materiálů podléhá korozi. Pokud máte doma rezavé předměty, nebo se vám rez objevila na některém kusu nábytku či vybavení bytu, podívejte se na několik tipů, jak se jí účinně zbavit.

Předměty pokryté rzí špatně slouží svému účelu a nevypadají pěkně na pohled. Rzi se dá snadno zbavit pomocí speciálních přípravků, můžete však vyzkoušet i osvědčené lidové recepty a ekologické přípravky. Rez se kromě běžných předmětů může objevit i na oblečení, porcelánu, keramice, nářadí i stavebních materiálech. Doporučujeme předcházet rezivění a udržovat předměty suché.

Odstranění rzi pomocí octa

Ocet na rez dobře působí, dokáže jej rozpustit a vyčistit postiženou část kovu. Stačí rezavý předmět namočit do sklenice s octem a pak uvolněnou rez setřít. Pokud je předmět velký, tak jej octovou vodou potřete opakovaně štětcem nebo polijte. Kromě hadříku můžete pro odstranění použít i kartáč.

Citronová šťáva se solí na odstranění rzi

Podobně se můžete rzi zbavit pomocí citronové nebo limetkové šťávy, kterou smícháte se solí a necháte ji na zrezavělém místě působit alespoň 3 hodiny a pak ji odstraníte. Zabere i kyselina citronová.

Pasta z jedlé sody

Vyrobit si můžete i pastu z jedlé sody a trochy vody. Směs natřete na předmět postižený rzí, necháte alespoň hodinu působit a pak rez odstraníte. Zkusit můžete i rozpůlenou bramboru, na kterou nanesete prostředek na nádobí

Odstranění pomocí chemických prostředků

Na rez pomáhá i namočení rezavého předmětu do kyseliny šťavelové na 20 minut, kterou smícháte s teplou vodou. Směs namíchejte ze 3 lžic šťavelové kyseliny na 250 ml vody. Podobně působí i kyselina fosforová. Použít se dá i Coca-cola, která obsahuje kyselinu fosforečnou. Můžete použít i Savo sprej na rez nebo Cif Outdoor na rez. Vždy si pečlivě přečtěte informace na obalu a použijte rukavice. Odstraňovače rzi jsou agresivní chemické sloučeniny. Vždycky je používejte v dobře odvětrávané místnosti a po použití místo pečlivě umyjte.

Jak odstranit rez z linolea

Rez nejprve vyčistěte hadříkem namočeným ve vodě s čisticím prostředkem. Pak celé místo pečlivě opláchněte a nechte uschnout. Namíchejte lžičku vinného kamene a 2 lžičky vody, vytvořte pastu a místo vyčistěte.

Jak odstranit rez z chromu

Vezměte kousek alobalu namočeného v citronové nebo octové vodě a třete postižený povrch. Elektrony se třením přenášejí mezi dvěma kovy a zvrátí proces. Pravidelně odstraňujte vodní kámen a usazeniny z tvrdé vody.

Jak odstranit rez ze smaltovaných nádob a porcelánových povrchů

Nejdříve povrch pečlivě umyjte a narušte drsnější houbičkou. Pak jej očistěte čističem, jako při čištění linolea nebo chromu. Můžete smíchat i citrónovou šťávu s boraxem ananést na rez. Po pěti minutách povrch vyčistěte kartáčkem. Pro vyleštění předmět potřete citrónovou šťávou a zasypte solí. Nechte zaschnout a pár hodin působit. Nakonec ji střete, pečlivě umyjte a povrch vyleštěte.

Jak odstranit rez z oblečení

Na látku se může rez dostat z rezavých patentů, cvočků a zipu. Skvrny odstraníte pomocí mýdla s jelenem či šťávy z citrónu a soli. Pokud to nepomůže, vyzkoušejte některý přípravků k odstranění rzi na WC. Nakapejte jej na skvrnu, nechte půl hodiny působit a vyperte v pračce. Na barevném oblečení vyzkoušejte přípravek nejprve na malém a ne příliš viditelném místě pro ujištění, že nevyžírá barvu.

Jak odstranit rez z dlažby

Použijte 100 ml vinného octa a rozmíchejte v něm 2 lžíce soli. Natřete na znečištěná místa a nechte půl hodiny působit. Dlažbu dočistěte kartáčkem, přelijte studenou vodou a vytřete do sucha. Pokud to nezabere, polijte místa brzdovou kapalinou a 15 minut nechte působit. Pak povrch odrhněte kartáčkem a dočistěte studenou vodou.

Jak odstranit rez z betonu a cihel

Vytvořte si hustou pastu z glycerínu, citrátu sodného zakoupeného v lékárně, křídy v prášku a vlažné vody. Naneste pastu na rezavý předmět, nechejte zaschnout a pak očistěte kovovým kartáčem. Dle potřeby opakujte postup.

Jak odstranit rez u automobilu

Nejčastěji rezaví motor, podvozek, rám, kufr, výfuk a lakované povrchy. Zakryjte oblasti, kde není rez. Očistěte vnější vrstvy brusným kotoučem a brusným papírem. Otřete rezavou plochu hadříkem. Naneste malou vrstvu kyseliny rustikové. Pečlivě si přečtěte návod. Po nanesení rychle otřete místa hadříkem a potřete je minerálním lihem. Použijte kvalitní základní nátěr a auto sprej pro zakrytí rezavých ploch. Aplikujte 3 vrstvy základního nátěru a vždy vyčkejte několik minut, než nanesete další vrstvu. Mezitím zbruste povrch vlhkým brusným papírem hrubosti 400, aby se vrstvy spojily. Pak místa umyjte vodou s trochou mýdla a nechte povrch alespoň 12 hodin zaschnout. Nakonec naneste více vrstev barvy a nechte 24 hodin schnout. Předcházet korozi pomáhá přípravek WD-40. Můžete použít i tzv. konvertor rzi, kterým rez přestříkáte proti šíření rzi a pak natřete kov barvou.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *