Čištění,  Domácnost

Jak zvládnout vánoční úklid a nenadřít se?

Ptáte se, jak před Vánocemi zvládnout všechno uklidit? Máme pro vás návod, jak si úklid rozložit tak, aby vám zabral co nejméně času a dal se stihnout. Vytvořte si plán.

Měsíc před Vánocemi

·         ložnice

·         komora

·         šatna

Přerovnejte skříně, zásuvky a poličky. Vše nepotřebné vyhoďte a ukliďte sezónní věci do nástavců. Věci vyndejte, skříně, zásuvky vysajte a prach setřete z polic vlhkým hadrem. Získáte ve skříni vzadu místo na ukrývání vánočních dárků. Mrkněte do skříňky s čisticími prostředky, zda vám nic nechybí. Vystačíte si však i s octem a jedlou sodou. Pokud nemáte leštěnku na nábytek, přeleštěte jej aviváží. Převlečte postele, vyperte závěsy, záclony a potahy. Než se vyperou, umyjte okna. Přidejte ocet do vody a vyleštěte je starými novinami pro vysoký lesk. Setřete lustry a prach na skříních.

3 týdny do Vánoc

  • obývací pokoj
  • pracovna
  • knihovna

Pusťte se do úklidu obývacího pokoje i pracovny a opět vyhoďte vše, co jste dlouho nepoužili. Naleštěte vitríny i nábytek. Na masiv použijte vosk, na dýhu leštěnku a na lakovaný nábytek stačí vlhká utěrka z mikrovlákna. Pokud máte knihovnu, přeskládejte knížky a otřete z nich prach. Můžete je opatrně vyluxovat. Vyčistěte čalouněný nábytek a koberce. Objednejte si profesionální čištění nebo pučte stroj. Povrch koberce můžete posypat jedlou sodou, nechat 15 minut působit a pak důkladně vyluxovat.

14 dní do Vánoc

  • dětský pokoj
  • koupelna
  • toaleta

Pusťte se do úklidu dětských pokojů a zapojte i děti, ať si ve skříních udělají místo na nové hračky i oblečení. Pak se vrhněte na koupelnu. Vymyjte skříňku s ručníky, kosmetickými i čistícími přípravky. Vše co je prošlé, tak vyhoďte. Sprchovou hlavici namočte přes noc do vody s octem. Pak jím vyčistěte i baterie a kohoutky. Umyjte rohy vany a sprchového koutu, obklady a spáry mezi nimi. Důkladně vyčistěte i toaletu, vydezinfikujte a kupte si konečně novou štětku.

Týden do Vánoc

  • kuchyně
  • jídelna

Už máte jistě upečené a nazdobené cukroví, proto přichází čas na úklid kuchyně. Vyndejte vše ze skříněk a zásuvek, vyluxujte je a vytřete. Umyjte věci, které málo používáte, odmastěte kuchyňskou linku i na nepřístupných místech a vyleštěte kuchyňské spotřebiče. Vymyjte myčku i chladničku octem, ať ji vydezinfikujete a zbavíte pachu. Octem zbavte kávovary a varné konvice vodního kamene. Vyhoďte všechny prošlé potraviny. Umyjte klasickou i mikrovlnnou troubu, varnou desku a plynové hořáky na noc namočíte do octa, aby šly lépe umýt. Vydezinfikujte odpadkový koš a odpad u dřezu.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *