zahradní domek
Zahrada

Stavební povolení pro zahradní dřevostavby

Stavební povolení ovlivňuje stavební zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. Podívejte se, kdy si na dřevostavby musíte stavební povolení vyřídit.

Záleží na tom, zda si stavíte dřevostavbu na bydlení, nebo jde jen o domek na nářadí, zahradní chatku, pergolu či rekreační chatu. Pokud si nejste jisti, informujte se na příslušném stavebním úřadě, protože má každá obec odlišnou vyhlášku.

Územní souhlas

Pro nářaďový a zahradní domek či pergolu potřebujete územní rozhodnutí či územní souhlas. U územního souhlasu potřebujete písemný souhlas dotčených osob, tedy sousedů. K žádosti dodáte schematické výkresy stavby, situační výkres a popis stavby bez razítka autorizovaného projektanta. Podmínkou je dodržet 2 m vzdálenosti stavby od hranice pozemku. Lhůta pro vyřízení je 30 dnů

Územní rozhodnutí

Pokud je vzdálenost menší, potřebujete souhlas a podpis na situačním výkresu, že s tím soused souhlasí a zažádat o výjimku a územní rozhodnutí. To vyžaduje projektovou dokumentaci s autorizovaným razítkem. Lhůta činí 3 měsíce. Podívejte se na parametry, než koupíte zahradní domek.  

Stavby vyžadující územní souhlas nebo územní rozhodnutí (§ 103):

  • stavby s 1. NP do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, bez obytných místností, hygienických zařízení a vytápění, nesloužící k ustájení zvířat a jako sklady hořlavých kapalin a plynů.
  • stavby pro zemědělství s 1. NP do 70 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, s výjimkou staveb pro ustájení zvířat či chovatelství a zemědělských staveb pro skladování, jako seníky, sušičky a zpracování hořlavých látek, jako sklady hořlavých kapalin a chemických hnojiv.
  • zimní zahrady s 1. NP a skleníky do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky.
  • přístřešky s 1. NP, které slouží veřejné dopravě a jiné veřejně přístupné přístřešky do 40 m2 zastavěné plochy a do 4 m výšky.

Ohlášení stavby 

U dřevostavby, dřevěné chatky či zahradního domku stačí stavbu ohlásit příslušnému stavebnímu úřadu. Stavba musí mít maximální rozlohu 150 m2, nejvýše 2 nadzemní podlaží, tedy jedno patro, podkroví a sklep. U oznámení o stavbě je lhůta vyjádření 40 dnů. Pokud v této lhůtě Stavební úřad rozhodnutí nevydá, můžete začít stavět. 

Stavby, které vyžadují ohlášení stavebnímu úřadu (§ 104):

  • stavby pro bydlení a rekreaci do 150 m2 zastavěné plochy, s 1. NP do hloubky 3 m a nejvýše 2. NP nadzemními podlažími a podkrovím
  • podzemní stavby do 300 m2 zastavěné plochy a hloubky do 3 m, pokud nejsou vodním dílem
  • stavby do 300 m2 zastavěné plochy a výšky do 10 m, s výjimkou staveb pro bydlení, a haly do 1 000 m2 zastavěné plochy a výšky do 15 m, nejvýše s 1. NP, nepodsklepené a dočasné na dobu nejdéle 3 let
  • stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s 1. NP, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m

Stavební povolení

Rodinný dům či rekreační objekt, který má více než 2 nadzemní podlaží (NP) a rozlohu větší než 150 m2 podléhá stavebnímu povolení. Uděluje se na základě stavebního řízení a stanovuje podmínky pro provádění stavby. Lhůta je 60 dnů.

Jeden komentář

  • STAVEBNÍ POVOLENÍ

    Dobrý den,
    prosím, musí mít zahradní chatka na titulní stránce stavební povolení, stojící na zahradě?
    Děkuje
    Ing. Jaroslav Balaštík

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *