postel_atan
Interiér

Správná výška postele: Dejte na doporučení odborníků

Postel je dominantou každé ložnice a má přímý vliv na to, jak se na ní vyspíme. Při jejím pořizování se zamýšlejte nad její šířkou, délkou i výškou. Správně vysoká postel má spoustu výhod. Jaké výhody to jsou?

Výšku postele vybírejte s ohledem na výšku postavy. Lidé menšího vzrůstu z vysoké postele při sezení nohama nedosáhnou na zem a vysocí lidé se zase zbytečně namáhají při vstávání. Jak vybírat zařízení ložnice, jaká výška je ideální a jak jí docílit?

Jaká je ideální výška postele

Výška postele je individuální parametr a odvíjí se od vaší výšky. Obecně však odborníci doporučují postel s výškou ložné plochy 45 až 55 cm. U seniorů může být postel o 10 cm vyšší. Nízké postele mají výšku rámu 30 až 35 cm nad zemí. Standardní postele mají rám asi 40 až 45 cm vysoký. Zvýšené a vysoké postele mají maximální výšku rámu obvykle 50 až 55 cm. Sedněte si na postel. Při plném postavení chodidla na zem vaše koleno musí svírat pravý úhel.

Pro koho je vhodná vyšší postel

  • Matky ve vysokém stupni těhotenství
  • Seniory
  • Osoby s problémy s pohybovým aparátem
  • Lidé s vysokým tlakem

Výhody vyšší postele a vysoko položené ložné plochy

  • Z vyšší postele se lépe vstává a pohodlně se do ní uléhá
  • Ve výšce kolem 50 cm se méně víří prach, což ocení hlavně alergici
  • Na vyšší posteli je větší teplo, které sálá od země směrem nahoru
  • Ochrání vás před průvanem u země vzniklým mezi dveřmi a podlahou

Výška rámu postele versus výška ložné plochy

Při posuzování výšky postele je třeba nezaměňovat termíny. Výška rámu postele a výška ložné plochy je něco jiného. Rám postele je dán konstrukcí a nelze ji měnit. Výška ložné plochy je skutečná vzdálenost mezi zemí a horní plochou matrace. Dá se ovlivnit výškou použité matrace. Některé postele obsahují výškově stavitelné kování pro rošty, kterými upravíte postelový rošt a výši ložné plochy.

Výběr matrace podle hloubky rámu postele

Pokud potřebujete udělat vysokou postel z nízké postele, zkuste si pořídit dostatečně vysokou matraci. Nezapomeňte zohlednit i zápustnou hloubku rámu vaší postele, ať je výběr kvalitní matrace dokonalý. Jde o vzdálenost horní hrany bočnice po horní hranu roštu. Při správné volbě vám matrace z postele nebude padat a ani se v ní neutopí.

Bočnice by měla krýt nejméně čtvrtinu matrace, abyste zabránili jejímu případnému vypadnutí. Matrace s výškou 20 cm musí být nejméně 5 cm kryta bočnicí. Pokud máte vysoké bočnice a nízké matrace, rám postele bude nepříjemný při odpočinku. Pokud máte v ložnici televizi, výška televize v ložnici je jiná než třeba v obýváku.

Jakou zvolit výšku matrace

V závislosti na zvoleném rámu můžete matrace vybírat ve výškách od 12 cm do 40 cm, někdy i vyšší. Pro dospělého člověka je doporučeným standardem výška matrace minimálně 18 až 22 cm, aby byla schopna absorbovat hmotnost uživatele. Matrace o výšce 24 cm a vyšší poskytují vyšší komfort spánku. Při výběru matrace nezapomeňte, že musí být alespoň ze čtvrtiny výšky zapuštěna do rámu postele.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *