Zahrada

Zahradní ohniště z cihel: Jak ho vytvořit do pár hodin? 

K dokonalé relaxaci na zahradě patří i plápolající ohýnek, na kterém si můžeme opéct tradiční buřty, ogrilovat maso, ryby, klobásy, sýr, zeleninu i ovoce, upéct brambory ve žhavých uhlících a hlavně večer posedět s rodinou a přáteli. Krb či ohniště je pro takovou příležitost jako stvořené. Jak postupovat při výstavbě ohniště?

Na stavbu ohniště si zvolte vhodný materiál. Můžete jej vytvořit z cihel, kamenů, betonu i oceli. Přidat můžete i dřevěnou udírnu na uzení lahůdek pro mlsné jazýčky. Vytvořte také nehořlavý podklad vytvořený z kamene, štěrku, písku či betonu. Můžete si sice pořídit i přenosné topeniště, použít široký kovový kotel nebo koš. My se dnes podíváme na to, jak si postavit ohniště z cihel?

Jak postavit zahradní ohniště z cihel  

Na zahradě si nejčastěji stavíme ohniště z cihel nebo kamene. Cihly jsou však všechny stejné, proto je stavba ohniště snazší. Zděné ohniště je vhodné zapustit do země a vytvořit mu nehořlavé a bezpečné betonové dno, nebo jej alespoň vyložit kameny, štěrkem či pískem. Na betonový základ se dá ohniště po obvodu vyzdít, nebo si jej také můžete vyvýšit nad terén a budete mít snadný a pohodlný přístup.

Co je potřeba ke stavbě ohniště

  • rýč
  • štěrk
  • cihly
  • kačírek
  • písek
  • popř. beton na základy

Příprava na stavbu ohniště

Nejprve si nakreslete plán. Místo důkladně zaměřte, abyste věděli, kolik materiálu bude potřeba. Zadejte si do plánku rozměry, přesný tvar a množství potřebného materiálu na stavbu ohniště. Na kolíky si navažte provázek, zatlučte kolík do středu budoucího ohniště a vytyčte si druhým koncem kruh pro pravidelný tvar. Ohniště však může být i čtvercové, obdélníkové i oválné.

Vhodné místo na ohniště

Určete si vhodné místo, kde budete své ohniště na zahradě stavět. Místo by mělo být praktické, dostupné a v bezpečné vzdálenosti od domu, dřevěného zahradního domku či kůlny. Klidně si vystřihněte rozměry budoucího ohniště z kartonu a položte na zem, abyste viděli, jak bude venkovní posezení u ohně vypadat. Papírové nákresy laviček vám naznačí, zda budou v dostatečné vzdálenosti od ohniště.

Jak na stavbu ohniště na zahradě

Vykopejte si jámu na hloubku cihel a vytyčte si střední kruh, který bude položen níže o výšku jedné cihly, než bude budoucí okraj ohniště. Díky tomu bude ohniště lépe přístupné a mělčí prostředek usnadní usměrnit oheň. S pokládkou cihel začněte u spodního kruhu směrem zvenku do středu. Následně vysypte spáry drobným štěrkem a vytvořte si zvýšený okraj ohniště.

Cihly vnějšího kruhu zapusťte na betonový potěr 3 cm pod okraj těch spodních, aby dobře držely. Hotové ohniště zasypte štěrkem a upravte okolní terén. Nechte vyschnout a zatvrdnout spáry než založíte první oheň. Pravidelně uklízejte z ohniště popel a v chladných měsících ohniště přikryjte víkem pro ochranu a snadnou údržbu. Pokud máte ohniště hotové, podívejte se, jak naložit maso na grilování.

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *