Venkovní posezení
Zahrada

Nejkrásnější domy a jejich posezení: V čem se můžete inspirovat?

Konečně se nám umoudřilo počasí! Nejvyšší čas zahájit sezónu venkovního posezení. Jak jste na tom vy? Máte pocit, že by vaše oáza odpočinku potřebovala trochu vylepšit? Máme pro vás tipy, jak na to. Přinášíme inspiraci, jak vylepšit pergolu, altán nebo terasu.

Pergoly s rostlinami

Pergoly poskytují přítmí a perfektní místo k relaxaci. Pokud navíc svou pergolu necháte obrůst rostlinami, vzduch uvnitř bude příjemný i v letním pařáku. Rostliny totiž přirozeně ochlazují vzduch. A některé nás dokonce umí potěšit svými květy nebo plody.

Při okukování zahrad po České republice jsme často narazili na vistárii. Tato popínavá dřevina je jednoduchá na udržování. Navíc se dokáže vyšplhat až do výšky 20 m nad zem, takže s ní můžete nechat obrůst i střechu. V době květu vás potěší hrozny květů v odstínech modré, fialové, ale i čistě bílé či romantické růžové. Pozor, je úžasně fotogenická!

Pokud na pergole chcete sklízet plody, doporučujeme okolo ní vysázet například ačokču, fazole nebo aktinidii. A pozor. Poslední dobou čím dál tím víc zahrádkářů pěstuje na pergole vinnou révu. Z jejích plodů můžete nejen uzobávat, ale dokonce připravit vlastní domácí víno. Není to nic těžkého, sami jsme to zkoušeli.

Vinná réva na pergole

Terasa, srdce rodiny

Snad každý rodinný dům má nějakou terasu. Přeci jen je to snadné řešení i tam, kde majitel nedisponuje velkým pozemkem nebo zahradou, na které by udělal posezení v terénu. Terasa je ale i praktická – máte ji na očích a kousek od baráku, úklid je díky tomu hned snadnější.

Existuje jen jeden nadčasový prvek, který se nikdy neomrzí a který potřebuje každá terasa. A tím je gril! To je stálice, bez které se prostě neobejdete. Díky němu i z naprosto obyčejného prostoru vytvoříte neobyčejné místo k setkávání s vašimi nejbližšími. 

Pohodlné posezení na terase vytvoříte pomocí zahradního nábytku z přírodních materiálů. Ty jsou teď v kurzu. Kromě dřeva se často setkáte s ratanem či proutím. Na terasu nezapomeňte umístit i dostatečně velký stůl, ať se vás u něj může sejít co nejvíce! 

Nyní se podíváme na trendy v zařizování a dekorování teras.

Terasa v rustikálním stylu. Zútulněte ji pomocí květin (ideální jsou trvalky nebo praktické bylinky, které můžete využít při samotném grilování), houpací sítě a samozřejmě dekorací. Velice pěkně vypadají doplňky a dekorace, které připomínají rodinné teplo a pohodu, ale i starší předměty se znakem patiny, například konvičky, květináče a další. A nezapomeňte na svíčky.

Pokud jste příznivci minimalismu, ve stejném duchu můžete mít i terasu. S minimalistickou terasou a posezením se setkáte zejména u nových a moderních vil. Co ji charakterizuje? Jednoduché linie, neutrální barvy a minimum dekorací. Minimalismus si příliš nepotrpí na zdobnost, jeho přednostmi jsou funkčnost a vzdušnost. Zahradní nábytek i v tomto případě opět doporučujeme z přírodních materiálů, ale může být i s prvky kovu.

Altán, útočiště a oáza klidu

Ty nejpěknější zahrady vždy zdobí nějaký altánek. Jde o místo k odpočinku, ale i k zábavě. Důležité je najít rovnováhu mezi stavebním stylem domu a zahradního altánu. Jak si altán vyšperkovat, tak aby vypadal co nejlépe?

Altán v romantickém stylu. Pokud jste v duši romantici, nechte altán porůst růžemi. K tomu potřebujete kvalitní altán z bytelného dřeva. Růže vás částečně uchrání i před pohledy ostatních a poskytnou soukromí.

Altán inspirovaný tropy. Nemůžete se dočkat na vaši další dovolenou? Přineste si trochu exotiky do vašeho altánu. Zvolte jemné závěsy do altánu a doplňky a dekorace, které připomínají Asii. Místo zahradního nábytku si udělejte prostor k sezení na zemi na měkkých dekách a polštářcích. Přidejte také hamaky nebo klasické houpací sítě. Co se květin týče, doporučujeme popínavé kvetoucí, případně závěsné s ostrými listy. 

Netradiční osvětlení 

Ať už máte pergolu, altán nebo terasu, určitě jste řešili osvětlení. Poslední dobou se často setkáte s drobnými světýlky, která se natáhnou po obvodu střechy. Může jít o světýlka podobná těm vánočním, nebo o trochu větší žárovičky. Díky měkkému světlu ze světýlek bude vaše posezení hned příjemnější a útulnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *