Pomocník jménem citron. Víte, co všechno citron dokáže v kuchyni?
Domácnost

Pomocník jménem citron. Víte, co všechno citron dokáže v kuchyni?

Opravdu jen málokdo si uvědomuje, jaké kouzelníky či až zázraky má schované v kredenci nebo na misce s ovocem. Už jsme zmínili kouzla, která umí ocet, nyní se zaměřme na citron. Citron se nejčastěji přidává do čajů, také z něj děláme dresingy nebo ho často přidáváme k rybě. Citron však nemusíte používat jen při vaření nebo při přípravě nápojů, je to skvělý pomocník při uklízení. Hospodyňky na něj nedají dopustit.

Ještě donedávna musely hospodyňky na všechno používat chemikálie, nyní své růžky vystrkují pomocníčci, kteří nejsou tak škodliví jako typické chemické přípravky zakoupené v drogeriích. Jedním takovým pomocníčkem je zmiňovaný citron. Víte, co všechno dokáže v kuchyni?

• Ničí vodní kámen ve varné konvici

Citron slouží podobně jako ocet, také dokáže bojovat s vodním kamenem ve varné konvici. Stačí, když do konvice nalijete trochu vody, do níž hodíte kolečka citronu (i s kúrou). Poté necháte jednou, dvakrát vyvařit – a máte po vodním kameni. Vodní kámen zmizí stejně rychle, jako se v konvici objevil. Nemusíte tedy hned kupovat konvici novou, i když se nejedná o extra drahou záležitost, peníze si raději můžete schovat na něco jiného.

• Ničí spáleniny

Určitě se vám nejednou stalo, že jste něco připálili – například rybu nebo maso či vajíčka. Na pánvi vznikly spáleniny, které jste nechtěli odstranit klasickou drátěnkou, jelikož by došlo k poškození povrchu pánve. Jenže čím jiným jste měli spáleniny odstranit, když ne drátěnkou? Pomocníkem v takové chvíli je opět citron, respektive nakrájený citron na kolečka.

Pánev se spáleninami potřete citronem, posléze na spáleniny položte kolečka citronu a nechte působit. Po pár minutách můžete na pánev přidat trochu horké vody, ale opravdu jen trošku. Nechte takto stát minimálně půl hodinku, poté vše z pánve odstraňte a hubkou nebo utěrkou spáleniny snadno setřete, aniž byste museli drátěnku použít.

Citron také lze využít při čistění skvrn od potu na tričku nebo při bělení záclon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *