Jak zůstat fit
Domácnost

5 tipů, jak zůstat fit a zdravě jíst i v uspěchaném pracovním tempu

V dnešní době musíme více než kdy dříve řešit zdravou stravu a správný životní styl. Naši rodiče a prarodiče nemuseli. Za jejich dob totiž neexistovala taková nezdravá lákadla, jaká máme dnes.

Všichni víme, že je potřeba se zdravě stravovat, sportovat, dostatečně spát. V rychlém životním tempu ale není tak snadné to všechno zvládat. Máme pro vás pět tipů, které nezaberou tolik času, ale pomohou vám vnést do vašeho života správné zvyklosti.

1. Neodmítejte doplňky stravy

Rozhodně není dobré trvale brát nějaké vitamíny. Tělo si na ně pak zvykne a už na nás nemají takový efekt. Přes zimu je ale vhodné zařadit vitamín D, kterého v našich končinách opravdu nemáme dostatek. Když se cítíte slabí, pomůže vitamín C. Málokdo dokáže všechny potřebné látky přijmout ze stravy, není ostuda je doplňovat takto uměle.

2. Zeleninu a ovoce konzumujte ve smoothies

Zvládáte jíst denně dostatek ovoce a zeleniny? Pokud ano, gratulujeme, patříte k menšině. Pokud ne, naučte se, jak ovoce a zeleninu přetvořit v něco lákavého, na co budete mít chuť – třeba ve smoothies. Stačí vám obyčejný tyčový mixér, pomocí kterého rozmixujete například banán, špenát, ovesné vločky, trochu mléka a máte zdravou plnohodnotnou svačinku. Špenát v ní ani neucítíte, nebojte. Když si pořídíte výkonnější stolní mixér, v létě si můžete dělat domácí zdravou zmrzlinu bez cukru. Vynikající zmrzlinou je pouhý rozmixovaný zmrzlý banán.

3. Vařte jako naši prarodiče

Vařte jednoduchá jídla ze základních surovin, jako to dělali naši prarodiče. Žádné předpřipravené a předvařené polotovary. Zmiňovali jsme ruční mixér. Co třeba koupit dýni, rozvařit ji, rozmixovat, můžete přidat smetanu, dochutíte a máte vynikající dýňovou polévku. Dá se jíst s pečivem, s párkem nebo tofu. Jídla ze základních surovin jsou obvykle nejzdravější a také snadná na přípravu.

4. Choďte více pěšky

Pohyb je pro zdraví důležitý. Nemusíte podávat heroické sportovní výkony, bohatě postačí forma pohybu, která je pro nás nejpřirozenější, a to chůze. Co kdybyste zítra cestou do práce vystoupili o zastávku nebo dvě dříve a zbytek došli pěšky? Co kdybyste místo výtahu příště šli po schodech? Každá malá změna se počítá.

Pravidelná chůze

5. Najděte si čas na relax

Ve zdravém těle zdravý duch! Platí to ale i naopak. Fyzické a psychické zdraví jsou propojené. Najděte si proto chvilku pro sebe, abyste byli i v psychické pohodě. Věnujte se svému koníčku, zajděte si na kávu, vydejte se na procházku do přírody – dělejte to, co vás baví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *