tepelné čerpadlo koupě
Dům

Na co se připravit v případě koupě tepelných čerpadel?

Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla? Právě pro vás jsme připravili níže uvedené řádky, na kterých vás seznámíme s realitou trhu s tepelnými čerpadly v roce 2024.

Poptávka po tepelných čerpadlech zůstává vysoká

Předchozí 2 roky byly z pohledu poptávky po tepelných čerpadlech extrémní, letos přichází mírné ochlazení. Pokud se podíváme na delší horizont, tak poptávka po tepelných čerpadlech roste v České republice i Evropě už cca 10 let. Důvody jsou zřejmé:

  • omezování využívání neekologických zdrojů tepla,
  • finanční pobídky od státu,
  • snaha domácností o co největší nezávislost na dodávkách energetických komodit.

Výše uvedené body přitom budou motory růstu i v příštích letech.

Na trhu je spousta nových hráčů

Skokový nárůst poptávky po tepelných čerpadel z uplynulých let dal vzniknout celé řadě nových firem. V příštích letech pravděpodobně dojde ke konsolidaci trhu, kdy některé z firem zaniknou. Při výběru tepelného čerpadla je vhodné zvážit historii firmy, tj. její schopnost přežít v dlouhodobém horizontu.

Stále se najdou nepoctiví  prodejci

Při výběru tepelného čerpadla vás pravděpodobně bude zajímat topný faktor, tj. ukazatel efektivity výkonu čerpadla. Prodejci zařízení s nízkým topným faktorem se někdy neštítí „pomoci“ v podobě zfalšování těchto údajů. Nejedná se o výsadu trhu s tepelnými čerpadly v tuzemsku, na podobné praktiky naráží spotřebitelé napříč Evropou. Za účelem potlačení nekalých praktik tak vzniklo označení Evropská značka kvality Q, kterou uděluje nezávislý zkušební ústav poté, co je potvrzena vysoká kvalita čerpadla. Při porovnávání nabídek se tedy ptejte, jestli dané čerpadlo toto ocenění získalo.

Stále nebylo vynalezeno univerzálně vhodné čerpadlo

Na tuzemském trhu je k dispozici několik typů tepelných čerpadel, každý se přitom hodí do odlišných podmínek. Proto je vhodné záměr koupě tepelného čerpadla konzultovat s obchodníkem, který má dostatečně širokou nabídku, tj. je schopen dát objektivní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *