Domácnost

Jak topit a používat plynové vafky?

Jistě se vám někdy stalo, že jste pracovali v dílně nebo garáži a byla vám zima. V těchto místnostech totiž nebývá zavedeno ústřední topení, avšak nějak se v nich ohřát musíte. Proto je ideální použití takzvané vafky, tedy malá plynová topidla. Právě na tato zařízení se dnes blíže zaměříme.

K čemu je topidlo určeno?

Toto plynové topidlo je určeno především k vytápění rekreačních objektů, bytů, menších místností, ale také průmyslových prostor. Je osazeno kvalitním hořákem, který zabezpečuje bezpečné a efektivní spalování ušlechtilého paliva. Hořák disponuje vysokou účinností, čímž se toto topidlo řadí k těm ekologičtějším způsobům vytápění.

V případě ztráty plamene dojde k automatickému uzavření přívodu plynu, což je skvělé bezpečnostní opatření. Tím se totiž předejde nepříjemným únikům a s tím spojeným nepříjemnostem, jako jsou potencionální výbuchy nebo otravy.

Dnes jsou vafky vyměňovány za kotle

Lokální plynová topidla s odtahem spalin přes zeď již existují několik desítek let, a proto by se jistě rády dočkaly zajímavých inovací. Doba však pokročila a na trhu se objevily nové výrobky, které jsou o dost lepší. Vafky však mají svoje kouzlo, a proto z domácností jen tak nevymizí, protože ne všude lze plynové kotle instalovat.

Nezapomeňte na spaliny

Díky nejrůznějších modernizacím se vafky dočkaly nejednoho vylepšení, které jim zaručují ještě ekologičtější provoz. Pokud se tedy chystáte modernizovat plynová topidla, měly byste si pořídit topidlo s odvodem spalin do komína.

Jaké mají vafky výhody?

Jejich největší výhodou je pohotovost topení. Můžete v nich totiž zatopit kdykoliv budete potřebovat, navíc vafky nepotřebují tak častou údržbu jako plynové kotle. Stačí je revidovat jednou za dva až tři roky. Před začátkem topné sezóny je pouze vyčistěte a nechte zkontrolovat.

Samotná údržba se bude pochopitelně lišit v závislosti na stáří a stavu jednotlivých topidel. Další výhodou je jejich snadná obsluha a jednoduchá regulace. V neposlední řadě musíme zmínit i pořizovací cenu. Kvalitní vafku totiž seženete do deseti tisíc korun.

Vafky mají ovšem i nevýhody

Jako všechna zařízení, tak i plynové vafky mají nějaké ty nevýhody. Některá zařízení bývají relativně hlučná, což může někomu dosti vadit. Toto topidlo je navíc konstruováno tak, že odsává vzduch z interiéru. Vafky není možné kombinovat s jinými druhy topidel a není s nimi možné ohřívat vodu, jsou určeny pouze k vytápění v místnosti.

Plyny vypouštěné z vafky jsou navíc velmi agresivní na omítku, dokonce mohou způsobovat korozi parapetních plechů. Pokud nejsou pravidelně kontrolovány, může docházet v krajním případě ke zpětnému proudění škodlivých plynů z fasády do bytu, což zvyšuje riziko zdravotní újmy na základně vdechování škodlivin.

Jestliže doma vafky vlastníte, rozhodně jejich údržbu nepodceňujte a pravidelně je kontrolujte. Neučiníte-li tak, mohli byste přijít k nemalé zdravotní újmě.

Zdroj foto: thomasnet.com

Mým koníčkem je samozřejmě psaní, nicméně většinu mého času mi zaberou mí dva synové - rošťáci. Rádi spolu jezdíme na výlety nejenom po okolí. Bydlím v miniaturní vesničce na úpatí Hostýnských vrchů, kde jsem se ráda usadila po rušném životě v Londýně. Večer si nejraději sednu s kamarády na pivko nebo třeba s kytarou k ohni a k dobrému jídlu.

Jeden komentář

  • Jan Kameník

    Prosím o informaci, zda může být odkuřovací potrubí průměr 70 mm, které prochází zdí dlouhé 800 mm.

    Děkuji Kameník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *