Dům

Jak snížit vlhkost v bytě? 4 účinné tipy

Vysoká vlhkost se mnohdy projevuje nenápadně. Ze začátku máme pocit špatného vzduchu v interiéru. Nadměrná vlhkost ohrožuje zdraví, nepříznivě ovlivňuje kvalitu bydlení a má negativní ekonomické dopady.

Pokud si pořídíme vlhkoměr, standardní vlhkost by měla být v interiéru 50 až 60 %. Vysokou vlhkost může způsobit průnik vody zvenčí nebo nekvalitní izolace. Souvisí i s běžnými činnostmi v domácnosti, jako vaření, sprchování a koupele, při kterých kondenzují páry na oknech, nebo se dokonce tvoří plíseň na zdech. Jestliže bude horní hodnota překonána, doporučujeme co nejvíce větrat. V létě větrejte celý den, v zimě pouze krátce a intenzivně.

TIP: Přečtěte si jak správně větrat v zimě a v létě.

Pozorně prohlížejte riziková místa

Daleko důležitější je však riziková místa prohlížet a případné plísně co nejdříve likvidovat. Možná budete překvapeni, ale vlhkost v bytě zvyšujete i vy. Sprchování, praní, vaření nebo sušení prádla snížení vlhkosti zrovna nepomohou. V místnostech, kde je nedostatečné proudění vzduchu se vodní pára sráží na stěnách a následně se vsakuje. Tak vznikají ty nenáviděné mokré fleky na zdech. V takových prostorách se doporučuje co nejvíce větrat, aby se zvýšila cirkulace vzduchu.

Zatuchlý vzduch

Zatuchlý vzduch často nemizí ani při pravidelném větrání a vzduch se špatně dýchá, jako bychom byli ve skleníku nebo v prádelně. Při vysoké vzdušné vlhkosti nám špatně schne prádlo i čerstvě vytřená podlaha.

Orosená okna

Orosení oken může být známkou jejich špatného usazení a nedostatečné izolace. S kondenzací pak souvisí i plísně okolo dveří a oken, které poškozují materiál i zdraví.

Vlhké zdi

Pokud se na stěnách tvoří mokré mapy a plíseň, hrozí poškození dřevěného nábytku i podlah. Nutné je mnohem více větrat, počítat s úniky tepla a vyššími náklady za energie.

Plíseň

Nadměrná vlhkost vzduchu vytváří ideální podmínky pro vznik plísní a pro množení roztočů. Mnoho plísní je karcinogenních, poškozují zdraví a přispívají ke vzniku alergií.

Voda ve sklepě i na půdě

V nevětraných částech domu se vlhkost vyskytuje velmi často. Průnik vody ze střechy a nedostatečná nebo porušená izolace způsobí, že střecha nedokáže odolávat dešti a sněhu. Stejně tak mohou být nedostatečné i základy a izolace pod nimi.

Drolení venkovní omítky

Voda zvenčí se často dostává do stěn objektů a dochází k odpadávání omítky. Pak přichází energetická ztráta a zhoršená tepelná bilance. Může dojít i k narušení zdí, statiky domu a k jeho znehodnocení.

Jak plíseň likvidovat?

Pokud nepomohlo intenzivní větrání ani instalace větráku, pak se můžete uchýlit k chemickým prostředkům likvidujícím plísně. Seženete je v kterékoliv drogerii či maloobchodě. Dnes jsou k dostání i ekologické prostředky pro milovníky životního prostředí. Nikdy plíseň se zdi neočišťujte, neboť by se její molekuly mohly dostat do vzduchu a tím pádem se i dále šířit. Likvidační přípravky aplikujte přímo, před použitím si však přečtěte návod k jejich použití.

1.   Změňte své návyky

Běžná rodina o třech členech denně vyprodukuje do vzduchu až 12 litrů vody. Dochází k tomu při vaření, koupání, sprchování, sušení prádla i jeho žehlení. Dávejte si kratší a více vlažnou sprchu, používejte při vaření pokličky, pořiďte si digestoř a ventilátor do koupelny. Zredukujete množství páry a snižte vlhkost v bytě či domě.

2.   Pravidelné větrání

Dalším velmi účinným způsobem, jak snížit vysokou vlhkost v interiéru, je důkladně, pravidelně, intenzivně, ale za to krátce větrat. Do místností, kde se drží vlhkost, jako jsou kuchyně a koupelny, umístěte digestoř a ventilaci. Vysoké vlhkosti se díky těmto krokům z velké části zbavíte.

3.   Účinný systém topení a klimatizace

Pokud uvedené přirozená ventilace a větrání nestačí, zkuste se zaměřit na celkový systém vytápění, ​vzduchotechniky ​a klimatizace, který můžete znát pod zkratkou HVAC – Heating, ventilation, and air conditionin. Teplý nebo studený vzduch proudící z klimatizace při tomto systému účinně redukuje nadměrnou vlhkost.

4.   Pohlcovač vlhkosti

Snadné a velmi efektivní řešení pro snížení vlhkosti v objektu je umístění pohlcovačů vlhkosti do místností. Ty absorbují nadbytečnou vlhkost a účinně neutralizují pachy. Tím chrání místnost před vlhkostí, vznikem plísní a zatuchlým vzduchem.

Jaké jsou další možnosti?

Mezi další možnosti se řadí pohlcovače vlhkosti se speciálními tabletami či pytlíčky. Vzduch je do takového přístroje nasáván a voda z něj je pohlcována do odkapávače. Použít můžete také elektrické odvlhčovače vzduchu, jinak řečeno vysoušeče.

Ty opět nasávají vlhký vzduch, který je prohnán přes chladič, kde se ochladí na teplotu rosného bodu. Vytvořená voda je opět chytána do nálevky a usušený vzduch je vracen přístroje zpět do místnosti. Nevýhodou jsou vcelku vysoké sazby za vysoušecí tablety, případně za pořízení takového zařízení.

Co teplovzdušné solární panely?

Pro některé by se mohlo stát řešením použití teplovzdušných solárních panelů určených k větrání a odvlhčování. Jsou vhodné zejména pro chaty a chalupy, ale dají se použít i v rodinných domech. Jejich největší výhodou je energetická nezávislost, neboť fungují v závislosti na slunečním záření, nikoliv na elektřině.

Jak tyto panely fungují?

Panely nasávají horký vzduch z venku, uvnitř panelu se ohřeje a pak je vháněn do objektu. Ohřátím by měla klesnout i relativní vlhkost vzduchu. Další výhodou je samotný vzduch ženoucí se do objektu, ten na sebe váže další molekuly vody a netěsnícími otvory pak uniká ven. Tyto panely lze namontovat například na střechu, protože se jedná o místo s nejdelší dobou přímého slunečního záření.

Ať už se rozhodnete plísně a vlhkost likvidovat jakýmkoliv způsobem, alfou a omegou je časté a dostatečné větrání. Tyto problémy byste také neměli oddalovat, naopak byste je měli začít co nejdříve. 

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *