Podnikání na home office
Uncategorized

I při podnikání z domova je třeba myslet na pojištění dražších zařízení a přístrojů

Práce z domova neboli home office. Tyhle pojmy u nás v posledních letech takřka zdomácněly. Podnikání z vlastního domova ovšem může mít mnoho podob. A není proto nijak výjimečné, že doma mohou mít mnozí živnostníci pro potřeby svého podnikání také drahé přístroje či stroje, bez nichž se při práci neobejdou. Takové pracovní nástroje si proto zaslouží i náležité pojištění. Jak by ale mělo vypadat?

Pojištění pro živnostníky a jejich domácí pracovní (ná)stroje

Podnikání a práce z domova totiž zdaleka nezahrnuje pouze ty, kteří k výkonu své profese potřebují pouze běžný počítač připojený na internet. Ačkoli i dobře vybavený počítač může představovat poměrně drahý pracovní nástroj, který si zaslouží vlastní pojistku.

U mnohých podnikatelů bychom ale u nich doma — což zároveň může znamenat i „u nich v práci“ — našli různé přístroje a zařízení, jež nedílně patří k jejich práci. V prostorách obytného domu se může nacházet třeba i dílna, ateliér či provozovna, v níž živnostník své služby nabízí.

Takové „domácí“ pracovny či pracoviště pak mohou skrývat různé vybavení. Na jedné straně se může jednat například o špičkovou 3D tiskárnu v ateliéru architekta, na straně druhé pak může značnou hodnotu představovat komplexní vybavení kadeřnického salónu zřízeného v prostorách vlastního domu. Řemeslníci pak mohou mít v garáži uskladněno speciální náčiní třeba i v miliónové hodnotě.

Pro všechny takové případy je vhodné myslet na pojištění — ať už to bude pojištění majetku, či pojištění celého podnikání.

Jak nechybovat při pojištění podnikatelů, kteří pracují z domova

Každé podnikání je jiné a žádá si specifické nároky. Konkrétní podobu ideálního pojištění je proto třeba vždy náležitě promyslet a v ideálním případě projednat s pojišťovnou a pokusit se společně najít, pokud možno, optimální řešení pro danou situaci.

V případě, že podnikáte z domova, bude dobré zohlednit například též vaše stávající pojistné smlouvy, které se týkají pojištění vašeho majetku (především bytu, domu či nebytových prostor) využívaného v rámci podnikání.

Pokud si při práci z domova vystačíte s počítačem, je pravděpodobné, že vám vhodné pojištění takového pracovního nástroje nabídne již pojištění domácnosti. Nicméně v dalších případech bude zapotřebí pojistit cenný majetek také jinými cestami.

Nabízí se například využití speciálního pojištění podnikatelů TREND, které nabízí pojišťovna Kooperativa a do něhož lze vedle nemovitostí zahrnout všechna strojní i elektronická zařízení nezbytná k podnikání, a to včetně těch pronajatých (např. na leasing).

Nedílnou součástí podnikatelského pojištění — i když podnikáte z domova — by pak mělo být rovněž pojištění odpovědnosti, které se může hodit třeba ve chvíli, kdy některý z drahých zapůjčených přístrojů neopatrností poškodíte či rozbijete přímo vy nebo někdo z vašich zákazníků.

Zdroj obrázku: shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *