Provence styl
Domácnost

Funkčnost a elegance – takový je nábytek ve stylu Provence

Nábytek inspirovaný francouzskou romantikou je velmi oblíbený. Pokud si chcete bydlení zařídit ve stejném stylu, měli byste vědět, čím se vyznačuje a jak ho zařadit do již stávajícího interiéru.

Pokud jste si i vy oblíbili romantickou atmosféru francouzského venkova, můžete si ji bez potíží pozvat i k sobě domů. Provence nábytek je dnes již běžně dostupný – stačí si jen vybrat vhodný kus do vašeho bydlení.

Hledejte výrobky s řemeslným podpisem

Základem stylu Provence je pohodlí a útulnost. Nehraje ani tak na efekt, jako spíše na skutečnou funkčnost. To samozřejmě neznamená, že nejde o krásně vypadající nábytek, ovšem primárně jde vždy o to, jak dokáže prospět lidem, kteří ho používají.

Základem každého kusu by mělo být masivní dřevo. Rozhodně se však vyhněte kusům, které byly opracovány strojově. Nic nepropůjčí dřevu takové kouzlo, jako právě ruční práce. Dalším spolehlivým poznávacím znakem je patina. Může být i falešná, ovšem pokud je dobře provedená, nijak to nevadí.

Zaměřte se na detaily

Barva dřeva bývá spíše světlá a s velmi výraznou texturou. I luxusní jídelní stoly tak mohou na první pohled vypadat obyčejně. Ovšem už ten druhý, společně s hmatovým vjemem, vás přesvědčí o jejich výjimečnosti. Aby však nábytek ve stylu Provence v místnosti dokonale vynikl, musíte dodržet několik pravidel.

Především by se v jeho okolí neměly vyskytovat žádné moderní materiály jako například vinyl nebo kov. A vyhněte se i velkým dekorativním kusům textilu (například kobercům nebo masivním závěsům), ty se totiž k francouzské provenience také nehodí. Sázkou na jistotu pak budou doplňky s levandulí (stačí jen dobře vyvedený dekor) a ozdoby či dekorace z bílé keramiky. Romantiky by pak mohly potěšit i přímo květinové vzory, které se hodí na textil nebo třeba na tapety.

Zdroj obrázku: KUPRYNENKO ANDRII / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *