Sluneční elektrárna rodinný dům
Dům

Fotovoltaika na střechu slibuje energetickou soběstačnost

Žijeme v době, kdy si téměř každá domácnost může pořídit malou solární elektrárnu. Ušetřit na účtech za elektřinu a stát se soběstačným zní opravdu lákavě. Navíc k tomu šetříte životní prostředí. Uvažujete také o solárních panelech?

Fotovoltaika na střechu je v posledních letech velmi poptávaným zbožím. Firmy, které ji realizují, mají nasmlouvané zakázky na dlouhou dobu dopředu. Lidé se probudili zejména v období, kdy se zdražovaly energie. V poslední době se navíc hodně mluví o komunitním sdílení energií, i obyvatelé bytových domů začínají přemýšlet o solárních panelech.

Fotovoltaika na střechu

Kdy se dá fotovoltaika na střechu nainstalovat?

Ideální střecha pro instalaci solárních panelů je orientovaná na jih a má sklon 35°. Nemějte ale strach, dá se pracovat i s jinými parametry, jen prostě musíte počítat s trochu nižší účinností. Třeba taková střecha na západ nebo východ bude mít cca o 20 % nižší výkon. Nízký sklon takovým problémem není, protože panely se dají přizvednout speciální konstrukcí, která zajistí vyhovující sklon.

Pro majitele rodinných domů je tu ještě jedna možnost. Fotovoltaika na střechu je sice nejčastější, ale panely se dají umístit i jinam. Buď na střechu garáže, dřevníku, altánu, nebo prostě na pozemek, pokud máte dost prostoru. Kolik toho prostoru bude potřeba? Záleží na tom, jaký výkon pro vás bude nutný. To vám ale spočítají jedině odborníci.

Fotovoltaika na rodinný dům

Jak dlouho vydrží takové solární panely?

Samozřejmě záleží, do jaké kvality investujete. Ve firmě Fotovoltaika Gottwald dávají záruku na mechanické části panelů v době 15 let a záruku na výkon na 83 % jmenovitého výkonu v době 25 let. 10letou záruku dávají na 90% využitelnost kapacity baterií. Ano, dobrý fotovoltaický systém se skládá ze spousty prvků, i proto je tak důležité, aby ho navrhli problematiky znalí odborníci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *