Příprava a vyrovnání podkladu pro pokládku vinylové podlahy
Interiér

Příprava a vyrovnání podkladu pro pokládku vinylové podlahy

Vyrovnání podkladu pod vinylovou podlahu, PVC či následnou pokládku koberců, je důležitá věc. Vinylové podlahy zaujmou svým vzhledem, širokou škálou dostupných dekorů a snadnou pokládkou. 

Vinylové podlahy mají vysokou odolnost proti opotřebení a otěru, jednoduše se čistí i udržují, navíc dělají dojem teplé podlahy. Rovný podklad je pro vinylové podlahy nezbytný. Na rozdíl od koberců či keramické dlažby vinyl nesnese žádnou nerovnost. 

Nivelační stěrka

Dokonale rovného povrchu docílíte použitím samonivelační stěrky. Jde o speciální stavební materiál určený pro vyrovnání povrchu nahrubo srovnané betonové podlahy. Nivelačních stěrek existuje celá řada, záleží na tom, na jaký podklad se aplikuje, jak má být pevná a odolná, nebo jakou tloušťku bude stěrka mít. Hrubší nerovnosti odbrousíte  bruskou s brusným diamantovým kotoučem napojenou na průmyslový vysavač k odsávání prachu. Případné větší prohlubně vyčistěte od hrubých nečistot, navlhčete vodou a vyplňte cementovou reprofilační maltou MAPEI Planitop Fast 330. Trhliny v podkladním betonu takzvaně sešijte MAPEI Eporip nebo Eporip Turbo s použitím ocelových sponek.

cementovou reprofilační maltou MAPEI Planitop Fast 330

Jedná se o epoxidové lepidlo k lepení cementových materiálů. Podklad před vlastním použitím samonivelační stěrky je nutné dobře napenetrovat. Vhodné jsou produkty MAPEI Primer G, Primer 3296, Eco Prim Grip. Poté můžeme podklad vyrovnat samonivelační stěrkou MAPEI Ultraplan pro tloušťku do 10mm, Ultraplan Eco20 do 15mm a Ultarplan Maxi do 30mm.

Rovný, suchý a čistý podklad

Nivelační stěrka vytvoří základ pod vinylovou podlahu a po aplikaci je třeba ji nechat zaschnout. Nadměrná vlhkost podkladu by mohla způsobit škodu. Doba vyschnutí nivelační stěrky se odvíjí od teploty, vlhkosti, intenzity výměny vzduchu a tloušťky nivelační stěrky. Čím vyšší je tloušťka stěrky, tím déle bude schnout. Stěrka je pochozí již po 4 hodinách. Vlhkost před pokládkou vinylové podlahy lze změřit vlhkoměry.

Pokládka vinylové podlahy

Vinylové podlahy jsou buď nelepené nebo lepené. Pro lepení se používájí  lepidla jednosložková nebo dvousložková. Produkty MAPEI Adesilex G19, Ultrabond Eco 4 LVT, ULTRABOND Eco V4sp Fiber jsou ověřené produkty. Pro lepení soklových lišt lze použít lepidlo v tubě MAPEI Ultrabond MS Rapid.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *