odhad_ceny_nemovitosti_PR_Maxima
Dům

Odhad ceny nemovitosti

Odhad ceny nemovitosti je klíčem k úspěšnému prodeji a kalkulačka vám ji spočítá jen orientačně. Záleží totiž na mnoha faktorech. Co všechno znalci a odhadci posuzují a proč se částky liší při prodeji, v rámci dědictví nebo odhadu na hypotéku?

Ocenění nemovitosti

  • O ceně nemovitosti rozhoduje doba i účel odhadu. Kupní cena je ta, za kterou nemovitost reálně prodáte. Zde záleží na dohodě s kupujícím. 
  • Tržní cena neboli obvyklá cena udává částku, která se obvykle v dané chvíli na realitním trhu žádá za podobné nemovitosti v téže lokalitě. Pokud je nižší než kupní cena, je obchod výhodný, pokud je vyšší, prodáváte pod cenou. 
  • Cenu zjištěnou neboli administrativní určuje oceňovací předpis každoročně vydaný Ministerstvem financí. Účelem je pouze zajistit daňovou spravedlnost. 
  • Zadlužitelná cena se používá při odhadu ceny pro hypotéku. Bývá často nižší než cena kupní. Kupující potřebuje dostatek vlastních zdrojů k doplacení ceny.  

Kdo může zpracovat odhad ceny pozemku, domu nebo bytu

Soudní znalci vám vydají znalecký posudek, ale jejich služby jsou ty nejdražší. Při posouzení tržní ceny pro prodej nemovitost posudek nepotřebujete. V bance vám udělá odhad bankovní odhadce. Odhadci vám pak vydají tržní ocenění nebo stanovisko k tržní hodnotě. Působí nezávisle nebo v realitních kancelářích. 

Certifikovaný realitní makléř může mít služby ocenění nemovitostí sice zpoplatněné, ale realitní kancelář Maxima vám zpracuje odhad ceny nemovitosti zdarma a nezávazně a pošle na e-mail. Stačí vyplnit formulář na odkazu online odhad

Jakého využít odhadce

Při zděděné nemovitosti vám stačí odhad obvyklé ceny tržní odhadcem pracujícím na živnost nebo od realitní kanceláře. Tím získáte odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení. Při koupi nemovitosti si prověřte, zda není cena přehnaná. 

V bance je třeba cenový odhad nemovitostí pro hypotéku. Zpravidla bývá o 10−20 % nižší a je pojistkou banky, že váš dluh případně splatí jejím prodejem.

Odhad nemovitosti od soudního znalce potřebujete při exekuci, po rozvodu, když se nedohodnete na vypořádání společného majetku, nebo při soudním sporu.

Při prodeji je třeba odhadnout reálnou situaci na trhu a určit správně cenu, za kterou budete inzerovat. Tu je třeba nastavit dostatečně ambiciózně a současně realisticky. Obraťte se na realitní kancelář, kde vám certifikovaní odhadci s možností přístupu do cenových map, léty praxe a znalostí situace na trhu správně stanoví prodejní cenu. Stačí vyplnit formulář na webu na stránce online odhad nemovitosti. Odhad nemovitostí vám zdarma a nezávazně přijde na e-mail

Pozor na inervované nemovitosti i cenové kalkulačky 

Na realitních serverech vidíte ceny nabídkové, ale nevíte, za kolik se nemovitosti skutečně prodaly. Inzeráty mohou mít ceny podhodnocené nebo naopak přemrštěné, mohou tam viset měsíce bez odezvy a nafukovat realitní bublinu. Odhad ceny bytu, odhad ceny domu i odhad ceny pozemku, nebo třeba odhad ceny chaty, chalupy či garáže nedoporučujeme provádět jen svépomocí. 

Raději si objednejte odhad ceny nemovitosti online a do druhého dne na e-mail obdržíte tržní hodnotu bytu či domu zdarma. Realitní makléř umí ocenit dobrý technický stav, dispoziční řešení, lokalitu, občanskou vybavenost nebo dopravní dostupnost vaší nemovitosti. Díky tomu můžete z nemovitosti vytěžit při jejím prodeji co nejvíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *